Чикаго (англиски: Chicago) — голем град во сојузната држава Илиноис, САД и метрополитенска област која го вклучува градот и околните области. Градот Чикаго е најголемиот град на средниот исток на САД и третиот најнаселен град во САД, со околу 2,75 милиони жители.[7][8] Метрополитенската област на Чикаго, понекогаш неформално именувана како Чикаголенд, има население од 9,4 милиони жители во Илиноис, Висконсин и Индијана, правејќи го третиот најголем во Соединетите Држави. Чикаго се наоѓа на југозападниот брег на езерото Мичиген и е транспортен, индустриски, политички, финансиски, медицински и високообразовен центар. Чикаго е неформално наречен и „Вториот Град“, „Ветровитиот Град“, „Градот на Големите Рамења“, „Чи-Сити“ и „Чи-Таун“. Се наоѓа во Среден Запад во САД.

Чикаго
Град
Знаме на ЧикагоАмблем на Чикаго
Амблем
Лого на Чикаго
Logo
Етимологија: Предлошка:Lang-mia ('wild onion' or 'wild garlic')
Прекар(и): Windy City, Chi Town, other
Гесло: латински: Urbs in Horto (City in a Garden); I Will
Карта
Interactive map of Chicago
ДржаваСАД
Сојузна државаИлиноис
Населенок. 1780; пред 243 години (1780)
Управа
 • ВидMayor–council
 • ОрганГрадски совет на Чикаго
 • ГрадоначалникБрендон Џонсон (D)
Површина[1]
 • Град607.44 км2
 • Земјишна589.82 км2
 • Вода17.62 км2
Население (2020)[2]
 • Град2.746.388
 • проц. од (2022)[2]2,665,039
 • Ранг
 • 5th in North America
 • 3rd in the United States
 • 1st in Illinois
 • Густина4656.33/км2
 • Градскo[3]8,671,746 (US: 3rd)
 • Градска1,432.1/км2
 • Метро[4]9.618.502 (US: 3rd)
БДП[5]
 • Chicago (MSA)$832.9 billion (2022)
Час. појасCST (UTC−06:00)
 • Лето (ЛСВ)CDT (UTC−05:00)
ZIP Code prefixes606xx, 607xx, 608xx
Area codes312, 773, 872
FIPS code17-14000
GNIS feature IDПредлошка:GNIS4
Мреж. местоchicago.gov

Чикаго бил основан во 1833 како град[9] кој ги поврзува Големите езера со системот на реката Мисисипи. Наскоро тој станал транспортниот центар на стариот северозапад со главни водни врски, канали и од 1855 со железница. Од 1890 тој бил еден од десетте највлијателни светски градови[10]

По малку збунува ова со бројот на жителите бидејќи околу 3 милиони жители има само областа Cook County која се смета за централна област на градот, меѓутоа има уште неколку други области кои се надоврзани и кои исто така припаѓаат кон градот давајќи една бројка над 10 милиони жители од кои негде околу 35% припаѓа на луѓе од бела раса исклучувајќи ги тие од Шпанско или Латинско потекло на кои припаѓа околу 25%(најмногу од нив се од соседно Мексико). Од преостанатите околу 35% отпаѓаат на црната раса и останатите се жители од сите краеви на светот меѓу кои има голем број на Италијанци, Полјаци, Бугари, Срби и Грци, Македонци, како и припадници на жолтата раса.

Интересно е и да се напомене дека има специфична клима која изобилува со ветар во текот на целата година и е еден од најветровитите градови во светот. А прекарот "ветровитиот град" не доаѓа поради климата туку поради честото менување на страната на чикашките политичари.

Чикаго како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
 • „Чикаго (англиски: Chicago) — песна на американската хард-кор група Articles of Faith.[11]
 • „Чикаго е, не е Чикаго“ (англиски: Is Chicago, Is Not Chicago) — песна на американската рок-група Soul Coughing од 1994 година.[12]
 • „Чикаго, сега!“ (англиски: Chicago, Now!) — песна на британската рок-група Фол (The Fall) од 1990 година.[13]
 • Чикаго“ (англиски: Chicago) — американски филм од 2002 година.[14]

Надворешни врски

уреди

History Emeritus

Наводи

уреди
 1. „2020 U.S. Gazetteer Files“. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот March 15, 2022. Посетено на March 15, 2022.
 2. 2,0 2,1 „QuickFacts: Chicago city, Illinois“. census.gov. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот December 18, 2023. Посетено на February 29, 2024.
 3. „List of 2020 Census Urban Areas“. census.gov. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот January 14, 2023. Посетено на January 8, 2023.
 4. „2020 Population and Housing State Data“. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот August 24, 2021. Посетено на August 22, 2021.
 5. „Total Gross Domestic Product for Chicago-Naperville-Elgin, IL-IN-WI (MSA)“. fred.stlouisfed.org.
 6. 6,0 6,1 Предлошка:Cite GNIS
 7. „QuickFacts: Chicago city, Illinois“. United States Census Bureau. Посетено на August 19, 2021.
 8. „Chicago Population (2021/2022)“. www.populationu.com. Посетено на 2022-01-31.
 9. „Timeline: Early Chicago History | American Experience | PBS“. www.pbs.org (англиски). Посетено на 2022-01-31.
 10. The World According to GaWC (2006). Globalization and World Cities Study Group and Network.
 11. DISCOGS, Articles Of Faith ‎– Complete Vol. 1 1981-1983 (пристапено на 24.6.2021)
 12. Soul Coughing – Ruby Vroom (пристапено на 11.3.2024)
 13. YouTube, The Fall - Extricate (1990)(full album) (пристапено на 29.6.2017)
 14. Антена, број 841, 8.8.2014, стр. 26.