Софија Куновска

македонска глумица

Софија Куновска (р. 31 август 1966 во Скопје) — македонска глумица и политичарка.

Софија Куновска
Родена 31 август 1966(1966-08-31)(57 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Позната по улогите во:
Збогум на 20-тиот век
Одмазда
Погрешно време“ и др.
Занимање глумица
политичарка

Животопис

уреди

Софија Куновска во 1989 година дипломирала на Факултет за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, класа драмски глумци. Од јануари 1991 има статус на слободен уметник. Во Драмски театар Скопје се вработила во 1992 година. Има остварено бројни улоги во драмски, телевизиски и филмски проекти.

Театарски улоги

уреди
 • „Евридика“, реж. Нина Николиќ
 • „Тетовирани души“, реж. Паоло Маџели
 • „Кула Вавилонска“, реж. Слободан Унковски
 • „Диес Ирае“, реж. Слободан Унковски
 • „Жени во народно собрание“, реж. Димитал Христов
 • „Грев или шприцер“, реж. Димитар Станковски,
 • „Чернодрински се враќа дома“, реж. Слободан Унковски,
 • „Животот е сон“, реж. Слободан Унковски,
 • „Ојдипус Тиранос“, реж. Зоја Бузалковска,
 • „Диво месо“, реж. Александар Поповски,
 • „Домот на Бернарда Алба“, реж. Горчин Стојановски;
 • „Лет во место“, реж. Љупчо Ѓорѓиоски,

Филмографија

уреди

Куновска ги остварила филмските улоги:[1] ТВ-серии

ТВ-филмови

 • „Ѕвездите на 42-та“, реж. Јане Петковски, ТВ Драма, 1987
 • „Заминување од Пасквелија“, реж. Иван Митевски, ТВ драма, 1992
 • „Грев или шприцер“, реж. Миле Гроздановски, ТВ филм, 1993
 • Збогум на 20-тиот век“, реж. Дарко Митревски, Александар Поповски, игран филм, 1998
 • „Оазата на Мира“, новогодишна играна програма, МРТВ, 2000
 • „Ноќ спроти Св. Василиј“, хумористична играна програма, МРТВ, 2001
 • „Одмазда“, реж. Јан Хинтјинс, француско – белгиски – македонски игран филм, 2001
 • „Едно од лицата на смртта“, реж. Филип Чемерски, краток игран филм, 2003
 • „Волци“, реж. Слободан Деспотовски, ТВ филм, 2003
 • „Огледало“, реж. Бојан Зафировски, фикција 20 мин., 2004
 • „Средба“, реж. Огнен Димитровски, краток игран филм, 2005
 • „Како да ме нема“, р Јуанита Хилсон, ТВ игран филм, 2010
 • „Мис Рубин“, реж. Костадин Анастасов, ТВ филм, 2011
 • Трето полувреме“, реж. Дарко Митревски ТВ-филм, 2012
 • „Скопје ремикс“, реж. Јане Алтирпармаков ТВ-филм, 2012[2]
 • „Враќање“, реж. Дина Дума ТВ-филм, 2014
 • „Бог те видил“, реж. Драган Бјелогрлиќ. ТВ-филм, 2014
 • „Моето име е Горан Стефановски“, реж. Бранислав Нушиќ, ТВ-филм, 2022
 • „Мими, реж. Даријан Пејовски“, ТВ игран филм, 2022

Политичка кариера

уреди

Софија Куновска е член на СДСМ. Во текот на својата политичка кариера била член на Советот на Град Скопје, додека во периодот од 2014 до 2016 година била пратеник во Собранието на Република Македонија.

Наводи

уреди
 1. „Sofija Kunovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.
 2. Скопје Ремиксед, Даријан Пејовски, филмски омнибус 2012

Надворешни врски

уреди