01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

17 јуни — 168-миот ден во годината според грегоријанскиот календар (169-ти во престапна година). Остануваат 197 дена до крајот на годината.

Настани:

1944  Основана е Република Исланд, со што завршила унијата меѓу таа островска земја и Данска.
1947  Прогласена е независноста на Република Бурма, дотогаш британска колонија.
1967  Владата на Народна Република Кина објави дека изврши прва експлозија на атомска бомба.
1971  САД и Јапонија потпишаа спогодба со која островот Окинава ѝ е вратен на Јапонија.
1990  Основана е политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Родени:

1239  Едвард Iкрал на Англија.
1682  Карл XIIкрал на Шведска.
1703  Џон Весли — основач на Методистичката црква.
1818  Шарл Гуно — француски композитор, главен претставник на класичниот правец на француската музика во XIX век.
1882  Игор Стравински — руски композитор.
1897  Трајчо Костов — бугарски комунист.
1898  Мауриц Корнелис Ешер — холандски графички уметник.
1907  Чарлс Имс — американски дизајнер и архитект.
1915  Васил Григоров Василев — македонски борец.
1929  Тигран Петросјан — ерменски и советски шахист.
1929  Томислав Црнковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1933  Усни Доко — македонски и југословенски кајакар.
1936  Кен Лоуч — британски режисер.
1939  Кшиштоф Зануси — полски режисер.
1940  Џорџ Акерлоф — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2001 година.
1941  Илија Чавкаловски — македонски градежник.
1958  Џело Бијафра —амрикански панк-рок музичар]], член на групата „Дед Кенедис“.
1975  Милан Гуровиќ — српски кошаркар.
1980  Наумче Мојсовски — македонски ракометар.
1987  Кендрик Ламар — американски рапер.
1980  Венус Вилијамс — американска тенисерка.
1990  Алан Џагоев — руски фудбалер.
1990  Георг Прајдлер — австриски велосипедист.
1994  Александар Барабанов — руски хокеар.
1995  Клеман Ленгле — француски фудбалер.
1999  Елена Рибакина — казахстанска тенисерка.

Починале:

653  Мартин Iримски папа.
676  Адеодат II — римски папа.
1968  Хосе Назаѕи — уругвајски фудбалер.
2002  Фриц Валтер — германски фудбалер.
2023  Палиња — бразилски фудбалер.