<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

13 ноември — 317-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (318-и во престапна година). Остануваат 48 денови до крајот на годината.

Настани:

1944  НОВ: Ослободено е Скопје
1945  Францускиот генерал Шарл де Гол е избран од 555 пратеници за претседател на привремената влада на Франција. Во новата коалициска влада, влегуваат и петмина комунисти.
1970  Во катастрофално невреме во Бангладеш загинале 300.000 луѓе.
1994  Швеѓаните на референдум одлучиле дека нивната земја може да се приклучи на Европската унија.
1997  Петнаесет земји меѓу кои и Република Македонија, ја потпишаа Европската конвенција за националностите.
2006  Европската Унија одобри преговори за визни олеснувања за Западен Балкан.

Родени:

354  Августин Хипонски — христијански филозоф.
1312  Едвард IIIкрал на Англија.
1813  Петар Петровиќ - Његошвладика и владетел на Црна Гора.
1818  Михаил Катков — руски публицист.
1834  Николај Столетов — руски офицер.
1850  Роберт Луис Стивенсон — англиски писател.
1882  Добри Даскалов — македонски револуционер и војвода.
1884  Добри Даскалов — македонски револуционер.
1899  Хуанг Сјенфан — кинески историчар и антрополог.
1915  Станко Липшаоперски пејач.
1922  Климе Стојоски — македонски партизан.
1943  Роберто Бонинсења — италијански фудбалер.
1957  Стивен Бекстер — британски писател.
1959  Хари Костовпремиер на Македонија.
1956  Светлана Мугоша — југословенска ракометарка.
1965  Владимир Трајковски — претседател на Македонското научно здружение за аутизам.
1969  Џерард Батлер — шкотски глумец.
1980  Лауренс тен Дам — холандски велосипедист.
1982  Куми Кода — јапонска пејачка.
1985  Андреа Пенезиќ — хрватска ракометарка.
1991  Џефри Брума — холандски фудбалер.
1994  Висар Муслиу — македонски фудбалер.
2002  Ема Радукану — британска тенисерка.

Починале:

565  Јустинијан Iвизантиски цар.
867  Никола Iримски папа.
1093  Малколм III — шкотски крал.
1143  Фулк Ерусалимски — крал на Ерусалим.
1357  Иван II Московскикнез на Московското Кнежевство и голем кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1868  Џоакино Росини — италијански композитор.
1981  Винсент Фереира Пастиња — мајстор по афро-бразилската боречка вештина Капуера.
1903  Камиј Писаро — француски сликар.
1912  Јоаким IIIцариградски патријарх.
1974  Виторио де Сикаиталијански режисер и артист.
2002  Хуан Алберто Скјафино — италијанско-уругвајски фудбалер.
2004  Ол Дрти Бастард — американски рапер и музички продуцент.
2020  Киќо Слабинац — хрватски поп-пејач.

Празници:

1944  Ден на ослободувањето на Скопје
1993  Ден на македонското друштво на ортопеди и трауматолози