Република Кина

(Пренасочено од Тајван)
„Република Кина“ е општо позната како „Тајван", или во повеќето меѓународни организации како „Кинески Тајпеј“.
Не треба да се помеша со Народна Република Кина.

Република Кина (традиц. 中華民國, упр. 中华民国) — држава во источна Азија која еволуирала од еднопартиска држава со целосно меѓународно признавање во мултипартиска демократска држава со ограничено меѓународно признавање. Била една од неколкуте победнички земји во Втората светска војна[6] и основачка членка на Обединетите Нации.[7] Основана во 1912, Република Кина зафаќала најголем дел од континентална Кина. Во 1945, на крајот на Втората светска војна Република Кина ги додала островските групи Тајван (Формоза) и Пескадори кон својата јурисдикција. Овие островски групи, заедно со Кинмен и Мацу станале целосната територија на Република Кина по 1949 кога Куоминтанг ја загубиле Кинеската граѓанска војна од кинеската комунистичка партија и Народна Република Кина била формирана на континентална Кина. Според законот на Република Кина, тие територии се познати како Слободна Територија на Република Кина.

Република Кина
中華民國
„Џунгхуа Мингуо“
Знаме Национален амблем
ХимнаХимна на Република Кина
Местоположба на Тајван
Главен градТајпеј[1]
25°02′N 121°38′E / 25.033° СГШ; 121.633° ИГД / 25.033; 121.633
Најголем град Нов Тајпеј
Службен јазик мандарински (гуоју)[2] (кинески)
Демоним Тајванец или Кинез*
Уредување полупретседателски систем
 •  Претседател Ма Јингѓу
 •  Потпретседател Ву Дунји
 •  Премиер Мао Џегуо
Основање Сјинхајска револуција 
 •  Вучангшко востание 10 октомври, 1911 
 •  Основана република 1 јануари, 1912 
 •  Преместена во Тајван 7 декември, 1949 
Површина
 •  Вкупна 36,188 км2 (136та)
 •  Вода (%) 10,34
Население
 •  проценка за 2007 г. 22.911.292[3][4] (47ма)
 •  Густина 633,12 жит/км2 (14та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $695,388 билиони (19та)
 •  По жител $30.126 (28ма)
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $383.307 билиони (24та)
 •  По жител $16.274 (36та)
ИЧР (2014) 0.882[5]
многу висок · 21ва
Валута Нов тајвански долар (NT$) (TWD)
Часовен појас КСВ (UTC+8)
 •  (ЛСВ) ненабљудувано (UTC)
НДД .tw
Повик. бр. 886
* Поради тоа што владината територија по 1949 има само малку допирни точки со територијата од пред 1945, оние кои биле национални пред 1949 најчесто се именуваат „Кинези“. Исто така, поради контроверзниот политички статус на Тајван, оние кои се за кинеско реобединување може да се нарекуваат „Кинези“ покрај или наместо „Тајванци“. Оние кои се за тајванска независност имаат тенденција да се нарекуваат само „Тајванци“.
Оваа статија содржи кинески текст. Без правилна поддршка, може да гледате прашалници, квадрати или други симболи наместо кинески знаци .

Етимологија на име Уреди

Историја Уреди

Географија и клима Уреди

Политички систем Уреди

Административна поделба Уреди

Економија Уреди

Население, јазик и религија Уреди

Религија Уреди

Верници во Тајван
Будисти
  
35,1 %
Таоисти
  
33,0 %
Протестанти
  
1,35 %
Католици
  
1,09 %
Морони
  
0,65 %
Јингани
  
3,5 %
Тиандиси
  
2,2 %
Милдади
  
1,1 %
Залисти
  
0,8 %
Хаунисти
  
0,7 %
Други
  
1 %
Без Религија
  
18,7 %

Култура во Република Кина Уреди

Музика во Република Кина Уреди

Спорт во Република Кина Уреди

Поврзано Уреди

Грешка во Lua во package.lua, ред 80: module 'Module:Portal/images/n' not found

Забелешки и наводи Уреди

 1. Под администрација на Куоминтанг, Нанѓинг се појавувал како главен град во картите и изданијата спонзорирани од владата, додека пак Тајпеј имал предзнак провизорен главен град. Моменталната администрација на ДПП ги има отфрлено сите такви предзнаци.
 2. „Биро за туризам, Република Кина (Тајван) [Д]обредојдовте во Тајван-Откриете го Тајван“. Архивирано од изворникот на 2008-04-11. Посетено на 2008-04-24.
 3. „CIA - The World Factbook -- Taiwan“. Архивирано од изворникот на 2010-12-29. Посетено на 2008-04-24.
 4. Податоци од 2006.
 5. 人類發展指數(HDI) [Human Development Index (HDI)]. National Statistics, Republic of China (Taiwan) (кинески). Directorate General of Budget, Accounting and Statistics, Executive Yuan, R.O.C. 15 September 2014.
 6. Јапонски документ за капитулација страница 2 го има потписот на Република Кина.
 7. Тајван Журнал Архивирано на 17 мај 2008 г. Текстот на пораката на Ли за потпишувањето на документот на ОН

Дополнителна литература Уреди

 • Bush, R. & O'Hanlon, M. (2007). A War Like No Other: The Truth About China's Challenge to America. Wiley. ISBN 0-471-98677-1
 • Bush, R. (2006). Untying the Knot: Making Peace in the Taiwan Strait. Brookings Institution Press. ISBN 0815712901
 • Carpenter, T. (2006). America's Coming War with China: A Collision Course over Taiwan. Palgrave Macmillan. ISBN 1-4039-6841-1
 • Cole, B. (2006). Taiwan's Security: History and Prospects. Routledge. ISBN 0-415-36581-3
 • Copper, J. (2006). Playing with Fire: The Looming War with China over Taiwan. Praeger Security International General Interest. ISBN 0-275-98888-0
 • Federation of American Scientists et al. (2006). Chinese Nuclear Forces and U.S. Nuclear War Planning
 • Gill, B. (2007). Rising Star: China's New Security Diplomacy. Brookings Institution Press. ISBN 0-8157-3146-9
 • Shirk, S. (2007). China: Fragile Superpower: How China's Internal Politics Could Derail Its Peaceful Rise. Oxford University Press. ISBN 0-19-530609-0
 • Tsang, S. (2006). If China Attacks Taiwan: Military Strategy, Politics and Economics. Routledge. ISBN 0-415-40785-0
 • Tucker, N.B. (2005). Dangerous Strait: the U.S.-Taiwan-China Crisis. Columbia University Press. ISBN 0-231-13564-5

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди

Координати: 22°57′N, 120°12′E