<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

4 февруари — 35-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 330 денови до крајот на годината (331 во престапна).

Настани:

211  По смртта на царот Септимиј Север, властапреоѓа на неговите двајца раскарани синови Каракала и Гета.
1789  Џорџ Вашингтон е избран за претседател на САД.
1859  Во манастирот „Св. Катерина“ на Синајската Гора во Египет, германскиот теолог Константин фон Тишендорф го открил Синајскиот кодекс — грчки ракопис на Библијата од IV век.
1944  Во селото Никодин (прилепско) бугарската полиција и единиците од прилепскиот гарнизон ја нападнале Првата македонско-косовска народноослободителна ударна бригада која марширала кон областа Азот. Бригадата со противнапад го повратила селото нанесувајќи му на непријателот губитоци од околу 20 мртви.

Родени:

1495  Франческо II Сфорца — милански војвода.
1761  Блазиус Мерем — германски зоолог.
1815  Јосип Јурај Штросмајер — римокатолички епископ, добродетел и политичар од Хрватска.
1820  Божена Немцова — чешка писателка.
1872  Гоце Делчев — македонски револуционер и македонски национален јунак, идеолог на Македонското народноослободително револуционерно движење.
1873  Радое Домановиќ — српски писател.
1900  Жак Преверфранцуски поет и сценарист (†1977).
1908  Предраг Милосављевиќ — српски и југословенски сликар, дипломат и писател.
1913  Роза Паркс — афроамериканска активистка.
1918  Ида Лупино — англиско-американска глумица, режисерка и продуцентка.
1926  Ѓула Грошич — унгарски фудбалер.
1930  Борислав Пекиќ — српски писател.
1931  Благоја Иванов — македонски писател.
1947  Велија Рамковски — македонски стопанственик и политичар.
1948  Алис Купер — американски рок-пејач.
1956  Џудит Батлер — американска теоретичарка.
1963  Пирмин Цурбриген — швајцарски скијач.
1975 . Натали Имбруљаавстралиска кантавторка, модел и глумица.
1981  Јохан Вансумерен — белгиски велосипедист.
1989  Јон Изагире — шпански велосипедист.
1990  Наиро Кинтана — колумбиски велосипедист.

Починале:

211  Септимиј Север — римски цар.
708  Сисиниј — римски папа.
1894  Адолф Сакс — белгиски зработувач на инструменти, „татко“ на саксофонот.
1980  Стојан Аралица — српски и југословенски сликар.
2001  Џ. Џ. Џонсон — американски џез-музичар.
2004  Стево Црвенковски — македонски политичар.
2016  Морис Вајт — американски музичар.
2018  Џон Махони — британско-американски глумец.
2022  Марко Брецељ — словенечки глумец, продуцент и музичар.