14 септември

датум
<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

14 септември — 257-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (258-и во престапна година). Остануваат 108 денови до крајот на годината.

Настани:

1847  По низа победи во Американско-мексиканската војна, единиците на САД под команда на генералот Видфилд Скот го окупирале градот Мексико. Со мировниот договор мексиканската влада била принудена на воено посилниот сосед да му ги отстапи Калифорнија, Јута, Аризона и Њу Орлеанс.
2017  Халима Јакоб станува првата жена на функцијата претседател на Сингапур.

Родени:

1486  Хајнрих Корнелиус Агрипа — германски писател.
1847  Димитар Греков — бугарски премиер.
1849  Иван Петрович Павлов — руски научник.
1852  Симо Матавуљ — српски писател.
1901  Алекс Џејмс — шкотски фудбалер.
1920  Лоренс Клајн — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1980 година.
1921  Зизињо — бразилски фудбалер.
1928  Алберто Кордакубански фотограф.
1935  Олга Милосавлева — македонска балерина.
1942  Боро Пејчинов — македонски карикатурист.
1943  Ратомир Тврдиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
1944  Гинтер Нецер — германски фудбалер.
1949  Фред Смит — американски рок-музичар.
1956  Костас Караманлис — грчки политичар.
1959  Трајче Кацаров — македонски поет.
1960  Мирко Башиќ — хрватски и југословенски ракометар.
1962  Нихат Ергун — турски политичар.
1965  Димитриј Медведев — Претседател на Русија.
1979  Ивица Олиќ — хрватски фудбалер.
1983  Ејми Вајнхаус — англиска пејачка.
1983  Филип Миркуловски — македонски ракометар.
1983  Стивен Нејсмит — шкотски фудбалер.
1984  Том Велерс — холандски велосипедист.
1989  Џими Батлер — американски кошаркар.
1990  Даглас Коста — бразилски фудбалер.
1995  Сандер Сагосен — норвешки ракометар.
1997  Давид Мандиќ — хрватски ракометар.

Починале:

775  Константин V Копронимвизантиски цар.
891  Стефан Vримски папа.
1435  Јован — Прв војвода од Бедфорд.
1495  Елизабета Тјудор — ќерка на кралот Хенри VII.
1523  Адријан VI — римски папа.
1901  Вилијам Макинлипретседател на САД.
1906  Армен Купчу — гркомански андартски деец.
1924  Арсениј Јовков — македонски режисер, револуционер и публицист.
1926  Јохан Лудвиг Емил Дрејер — данско-ирски астроном.
1927  Изадора Данкан — американска балерина.
1937  Томаш Масарик — чешки социолог, филозоф и политичар.
1942  Борка ВелескиНароден херој на Југославија.
1976  Павле Караѓорѓевиќ — син на кнезот Арсен Караѓорѓевиќ.
1977  Леополд Стоковски — американски диригент.
1982  Грејс Кели — принцеза на Монако
1996  Пеце Атанасовски — македонски инструменталист.
1996  Благоја Николовски — македонски тенор.
2009  Ристо Давчевски — македонски поет.
2009  Патрик Свејзи — американски глумец.

Празници:

  Ден на маорскиот јазик (Нов Зеланд)