7 август — 219-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (220-и во престапна година). Остануваат 146 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024
Знамето на Брегот на Слоновата Коска

Настани:

1816  Францускиот лекар Рене Ленак го измислил стетоскопот.
1858  Кралицата Викторија Прва ја избрала Отава за престолнина на Канада.
1888  Џек Мевосек го извршил првото од своите убиства во Лондон.
1895  Во Венеција, Италија била отворена првата меѓународна изложба на модерната уметност, која оттогаш се одржува секоја втора година.
1960  Брегот на Слоновата Коска станал независна држава.

Родени:

1876  Маргарета Гертруда Целе — позната како Мата Хари, германска шпионка од Првата светска војна со холандско потекло.
1924  Адолф Драгичевиќ — хрватски и југословенски економист.
1932  Абебе Бикилаетиопски атлетичар, познат како „Босоногиот тркач“, освојувач на два златни олимписки медали во дисциплината маратон.
1947  Софија Ротару — советска пејачка.
1948  Драган Капичиќ — српски и југословенски кошаркар.
1954  Рајко Дујмиќ — хрватски поп-музичар, член на групата Нови фосили.
1954  Антонио Ресинес — американски глумец.
1955  Владимир Сорокин — руски писател.
1958  Златко Крмпотиќ — српски фудбалер.
1958  Брус Дикинсонанглиски рок-пејач, член на групата „Ајрон мејден“ (Iron Maiden).
1960  Дејвид Духовни — американски глумец.
1961  Елена Давидовасоветска гимнастичарка.
1966  Џими Велс — основач на Википедија.
1966  Кристин Херш — американска рок-музичарка.
1971  Грегор Фучка — словенечки и италијански кошаркар.
1972  Горан Влаовиќ — хрватски фудбалер.
1975  Шарлиз Терон — јужноафриканско-американска глумица.
1982  Јана Клочковаукраинска пливачка.
1982  Василис Спанулис — грчки кошаркар.
1983  Андриј Гривко — украински велосипедист.
1984  Стратос Перпероглу — грчки кошаркар.
1987  Фелипе Алисте Лопес — бразилски фудбалер.
1996  Дани Себалос — шпански фудбалер.

Починале:

1616  Винченцо Скамоци — италијански ренесансен архитект.
1660  Диего Веласкес — шпански сликар.
1900  Вилхелм Либкнехтгермански револуционер, еден од основачите на Втората Интернационала во 1869 година.
1921  Александар Блок — руски поет.
1938  Константин Сергеевич Алексеев — руски режисер.
1957  Оливер Харди — британски глумец.
1987  Михаило Апостолскимакедонски генерал, народен херој и академик.
1989  Мира Траиловиќ — српска театарска режисерка.
1989  Ристо Калчевскимакедонски сликар и ликовен педагог.
1995  Дон Патинкин — израелско-американски економист.
2001  Рефик Иљази — член на ОНА.
2001  Лефтер Коџај — член на ОНА.
2003  Рајко Жижиќ — српски и југословенски кошаркар.
2005  Милчо Ристов — македонски физичар.