1 септември — 244-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (245-и во престапна година). Остануваат 121 денови до крајот на годината.

<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

Настани:

1752  Ѕвоното на слободата пристигнува во Филаделфија.
1804  Јунона, еден од најголемите астероиди во главниот појас, била откриена од германскиот астроном Карл Лудвиг Хардинг.
1897  Се отвора подземното метро во Бостон, станувајќи првото од тој вид во Северна Америка.
1905  Алберта и Саскачеван се придружуваат во Канадската конфедерација.
1939  Со инвазијата на нацистичка Германија врз Полска започна Втората светска војна.
1985  Заедничка американско-француска експедиција ги открива остатоците на Титаник.
1992  Министерството за надворешни работи на Русија официјално предложи Република Македонија да назначи свој официјален претставник во Москва.
2004  Во рускиот град Беслан започна заложничката драма, кога група вооружени чеченски терористи го нападнаа основното училиште во овој град во Јужна Осетија.

Родени:

1453  Гонсало Фернандес де Кордобашпански војсководец.
1566  Едвард Алејнанглиски глумец.
1588  Анри II — принц од Конде, француски благородник.
1653  Јохан Пахелбелгермански композитор.
1795  Џејмс Гордон Бенетамерикански издавач на весник.
1835  Вилијам Стенли Џевонс — англиски економист.
1854  Енгелберт Хумпердинк — германски композитор.
1856  Сергеј Виноградскируски научник.
1858  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник.
1863  Александар Танев — генерал во бугарската армија.
1888  Андрија Штампархрватски физичар.
1896  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1898  Димитар Талев — македонски и бугарски писател.
1899  Герман Дамовскикомунистички деец.
1906  Франц Библ — германски композитор.
1920  Ричард Фарнсворт — американски глумец.
1929  Ане Рамси — американска глумица.
1939  Лили Томлин — американска глумица и комичарка.
1940  Гордана Михаилова Бошнакоска — македонска поетеса, писателка и есеистка.
1942  Ц. J. Шери — американски писател.
1945  Харис Силајџиќ — босански политичар.
1948  Љубомир Цуцуловски — македонски филозоф.
1950  Филип Фулмеррагби-тренер.
1950  Михаил Фрадков — руски политичар и поранешен премиер на Русија.
1955  Брус Фокстон — англиски рок-музичар.
1957  Глорија Естефан — кубанско-американска пејачка.
1958  Сергеј Гармаш — руски и советски глумец.
1959  Кени Мајн — американски спортски новинар.
1960  Марко Млинариќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1962  Руд Гулитхоландски фудбалер.
1966  Тим Хардавеј — американски кошаркар.
1970  Вана — хрватска поп-пејачка.
1980  Крис Ригот — англиски фудбалер.
1983  Хосе Антонио Рејесшпански фудбалер.
1983  Кирил Терзиев — бугарски борач.
1986  Гаел Монфис — француски тенисер.
1989  Бил Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Том Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Даниел Стариџ — англиски фудбалер.
1992  Кристјано Бираги — италијански фудбалер.
1994  Бијанка Рајан — американска пејачка.
1995  Мунир Ел Хадади — шпански фудбалер.
1995  Огњен Јарамаз — српски кошаркар.
1996  Итана Грбиќ — црногорска ракометарка.

Починале:

1159  Адријан IVримски папа.
1557  Жак Картие — француски морепловец.
1648  Марин Мерсене — француски математичар.
1687  Хенри Мор — англиски филозоф.
1715  Луј XIV — француски крал.
1957  Денис Брајан — англиски музичар.
1970  Франсоа Шарл Моријак — француски писател.
1985  Стефан Белоф — германски тркач со коли.
1988  Луис Алварес — американски физичар и нобеловец.
1994  Борис Маленко — професионален американски борач.
1997  Золтан Цибор — унгарски фудбалер.
1998  Петар Шегедин — хрватски писател.
2003  Тери Фростбритански глумец.
2006  Нели Конали — жена на тексашкиот гувернер Џон Конали.

Празници:

Ден на независноста на Узбекистан.
Прв учлилиштен ден.