<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024

22 август — 234-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (235-и во престапна година). Остануваат 131 денови до крајот на годината.

Познатото дело на Леонардо да Винчи - Мона Лиза, украдено 1911 година од музејот Лувр.
Леонардо да Винчи

Настани:

476  Варварскиот водач Одоакар го опустошил Рим и се прогласил за крал на Италија. Со тоа завршило постоењето на Западното Римско Царство.
565  Света Колумба прва го здогледала чудовиштето од Лох Нес.
1642  Чарлс I го нарекол Парламентот „предавници“. Започнала Англиската граѓанска војна.
1846  САД го анектираа Ново Мексико.
1849  Изведен е првиот воздушен напад во историјата: Австрија од беспилотни воздушни балони исфрлила бомби врз Венеција.
1864  Дванаесет земји ја потпишале Првата женевска конвенција. Основан е Црвениот крст.
1911  Откриена е кражбата на „Мона Лиза“, прочуеното дело на Леонардо да Винчи, од парискиот музеј во Лувр.

Родени:

1647  Дени Папен — француски физичар.
1760  Лав XIIримски папа.
1862  Клод Дебиси — француски композитор.
1878  Ладислав Клима — чешки писател и филозоф.
1902  Денг Сјаопингпремиер на НР Кина.
1917  Џон Ли Хукер — американски блуз-музичар.
1920  Реј Бредбери — американски писател.
1924  Кузман Смилевски — македонски партизан.
1928  Карл Хајнц Штокхаузен — германски композитор.
1946  Васил Тоциновски — македонски писател.
1958  Вернон Рид — американски рок-музичар.
1963  Тори Амос — американска поп-пејачка.
1964  Матс Виландер — шведски тенисер.
1966  ГЗА — американски рапер.
1967  Лејн Стејли — американски пејач.
1968  Александр Мостовој — руски фудбалер.
1987  Џанлука Брамбила — италијански велосипедист.
1988  Артем Ѕјуба — руски фудбалер.
1995  Дуа Липа — британска поп-пејачка.
1996  Жуниор Фирпо — доминиканско-шпански фудбалер.
1997  Лаутаро Мартинес — аргентински фудбалер.

Починале:

1241  Грегориј IXримски папа.
1280  Никола III — римски папа.
1350  Филип VI Валоа — француски крал.
1452  Ричард III — англиски крал.
1545  Чарлс Брендон — Прв војвода од Сафолк.
1553  Џон Дадли — англиски политичар.
1831  Ференц Казинци — унгарски поет.
1883  Иван Сергеевич Тургенев — руски писател.
1891  Јан Неруда — чешки поет и новинар.
1920  Андерс Цорн — шведски сликар и бакрорезец.
1925  Војтех Хинаис — чешки сликар и графичар.
1958  Роже Мартен ди Гар — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1937 година.
1978  Џомо Кенијата — африкански борец против колонијализмот.
1986  Џелал Бајар — третиот претседател на Турција.
2004  Ота Шик — чешки економист и политичар.
2010  Стјепан Бобек — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
2018  Ед Кинг — американски рок-музичар.