Стоун Госард (роден на 20 јули 1966 во Сиетл) — американски музичар и гитарист, член на американскиот рок-бенд Pearl Jam.

Стоун Госард
Стоун Госард со Pearl Jam во 2007
Животописни податоци
Родено имеСтоун Карпентер Госард
Познат(а) и какоКарпентер Њутон
Роден(а)20 јули 1966(1966-07-20)(57 г.)
Сиетл, САД
Жанровиалтернативен рок, гранџ, glam punk, панк рок, хеви метал, глам метал
Занимањамузичар, текстописец
Инструментигитара, тапани, пејач, пијано,
Период на активност1984–денес
ИздавачиMonkeywrench, Homestead, Sub Pop, Stardog, Mercury, A&M, Епик Рекордс, Sony, Redline, J C/Z, Glitterhouse, livewire
СоработнициPearl Jam, Green River, Brad, Mother Love Bone, Temple of the Dog
Значајни инструменти
Фендер стратокастер
Фендер телекастер
Гибсон Лес Пол

Заедно со Џеф Амент, Мајк Мекреди и Еди Ведер, тој е еден од основачите на Pearl Jam. Госард исто така е познат по својата работа пред Pearl Jam со 1980-тите години во гранџ групите Green River и Mother Love Bone, а има придонес за музичката индустрија како продуцент и сопственик на издавачка куќа и студио за снимање. Госард бил исто така член на групите Temple of the Dog и Brad. Во 2001 година, Госард го издал својот прв соло албум, Бејлиф. Неговиот втор соло албум Moonlander следел во 2013 година.

Стоун Госард бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година[1].

Наводи

уреди
  1. „Inductees: Pearl Jam“. Rock & Roll Hall of Fame. Посетено на 20 December 2016.

Надворешни врски

уреди