<< април >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
2024

19 април — 109-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (110-и во престапна година). Остануваат 256 денови до крајот на годината.

Настани:

1587  Англискиот адмирал Френсис Дрејк ја потопува шпанската флота кај Кадис.
1775  Во Масачусетс, започнува американската војна за независност од Велика Британија.
1839  Со Лондонскиот договор, се формира Кралството Белгија, а потврдена е и независноста на Големото Војводство Луксембург.
1909  Јованка Орлеанка е прогласена за светица.
1943  Втора светска војна: Започнува неуспешно востание против нацистичката окупација во варшавското гето.
1945  Втора светска војна: Американските војници го зазедоа германскиот град Лајпциг.
1956  Склучен е бракот помеѓу американската глумица Грејс Кели и моначкиот кнез Рение III.
1961  Американската инвазија на Заливот на Свињите, во Куба, завршува со неуспех.
1971  СССР ја лансира вселенската станицаСаљут“ во орбитата околу Земјата.
1993  Кралството Холандија ја призна независноста на Република Македонија.
1995  Бомбардирана е федералната зграда на Оклахома Сити (Оклахома, САД). 168 мртви.
1997  Демократската и Либералната партија се обединија формирајќи ја Либерално-демократската партија.
1999  Германското собрание се враќа во Берлин.
2000  Боинг 737 на Air Phillipines се урива на аеродромот во Давао, убивајќи 131 лице.
2005  Јозеф Рацингер е избран за папа Бенедикт XVI.
2019  Мигел Дијас-Канел станува претседател на Куба.

Родени:

1772  Давид Рикардо — англиски економист.
1923  Лижија Фагундес Телес — бразилска писателка.
1933  Џејн Менсфилд — американска глумица.
1937  Бранимир Шќепановиќ — српски писател со црногорско потекло.
1940  Сиднеј Посеуло — бразилски истражувач.
1944  Џејмс Хекман — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2000 година.
1946  Фарук Нафиз Озак — турски политичар.
1947  Мари Пераја — американски пијанист.
1951  Ванчо Петрушевски — македонски глумец.
1953  Сара Симеони — италијанска атлетичарка.
1954  Боб Рок — канадски музички продуцент.
1954  Тревор Френсис — англиски фудбалер.
1956  Волен Сидеров — бугарски политичар.
1964  Ванчо Ѓорѓиев — македонски историчар.
1969  Жужа Полгар — унгарска и американска шахистка.
1970  Абелардо Фернандес — шпански фудбалер.
1972  Ривалдо — бразилски фудбалер.
1978  Џејмс Франко — американски глумец.
1978  Габриел Хајнце — аргентински фудбалер.
1979  Кејт Хадсон — американска глумица.
1985  Валон Бехрами — швајцарски фудбалер со албанско потекло.
1986  Кендис Паркер — американска кошаркарка.
1987  Марија Шарапова — руска тенисерка.
1987  Џо Харт — англиски фудбалски голман.
1989  Ху Мингхај — кинески кајакар.

Починале:

1588  Паоло Веронезевенецијански маниристички сликар.
1768  Џовани Антонио Канал (попознат како Каналето) — венецијански сликар.
1824  Џорџ Гордон Бајрон — англиски поет од времето на романтизмот.
1828  Франц Шуберт — австриски композитор.
1882  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1885  Николај Костомаров — руски историчар.
1906  Пјер Кири — француски физичар и хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1928  Ладислав Клима — чешки писател и филозоф.
1936  Антон Костадинов — македонски револуционер.
1989  Дафне ди Марие — англиска писателка.
1998  Октавио Паз — мексикански писател.
2010  Гуру (рапер) — американски рапер, музички продуцент и глумец.
2021  Џим Стајнман — американски поп-композитор.