Премиер на Република Грција

(Пренасочено од Премиер на Грција)

Премиерот на Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελλάδος), или официјално премиер на Република Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελληνικής Δημοκρατίας), стои на чело на Владата на Република Грција.

Премиер на на Република Грција
Government Seal of the Hellenic Republic.svg
Печат на Грчката влада
AAA 2108 (45718115542).jpg
Функционер
Киријакос Мицотакис

од 8 јули 2019 г.
СедиштеМаксиму
НазначувачПретседател на Грција
Мандат4 години
Прв функционерСпиридон Трикупис
Создадена13 јануари 1833
Мреж. местоПремиер на Р. Грција

Моментален премиер на Република Грција е Киријакос Мицотакис (од 8 јули 2019) од Нова Демократија. Службеното седиште на Премиерот (но не и негово место на живеење) е Максимос во центарот на Атина.

ПоврзаноУреди