<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

25 февруари — 56-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 309 денови до крајот на годината (310 во престапна).

Настани:

1889  Формиран округот Чавес во Ново Мексико, САД.
1949  Со закон на Народното собрание на НР Македонија е основан Универзитетот во Скопје. Со одржувањето на првото Универзитетско собрание на 24.04.1949 година, е означено раѓањето на Универзитетот како највисока научна и образовна институција во Македонија. Во 1969 година, при одбележувањето на 20-годишнината од работата на Универзитетот, тој го доби името Универзитет „Кирил и Методиј“, а на 12.11.1992 година, со одлука на Универзитетскиот совет, Универзитетот „Кирил и Методиј“ пред името на словенските просветители го доби и епитетот свети, значи „Свети кирил и Методиј“.
1994  Во Брисел официјално започна да работи Амбасадата на Република Македонија.

Родени:

1611  Евлија Челебија — отомански патописец.
1643  Ахмед IIотомански султан.
1682  Џовани Батиста Моргањи — италијански медицински научник.
1707  Карло Голдони — италијански комедиограф.
1841  Пјер Огист Реноар — француски сликар.
1861  Рудолф Штајнер — австриски филозоф.
1888  Јордан Бадев — македонски револуционер.
1901  Зепо Маркс — американски глумец.
1919  Карл Прибрам — американски научник.
1921  Роман Качанов — руски аниматор.
1930  Садик Садику — македонски деец.
1935  Родољуб Анастасов — македонски сликар.
1944  Боре Ангеловскитеатарски деец во Македонија.
1950  Нестор Киршнер — претседател на Аргентина († 2010)
1950  Јурица Јерковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1958  Курт Рембис — американски кошаркар.
1962  Пија Мајоко — американска рок-музичарка, басистка на групата „Vixen“.
1974  Сретко Калиниќ — еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.
1976  Марко Пиноти — италијански велосипедист.
1981  Бурим Хусеини — поранешен член на ОНА.
1981  Џи-санг Парк — јужнокорејски фудбалер.
1983  Едуардо да Силва — бразилско-хрватски фудбалер.
1984  Хајнрих Хауслер — австралиски велосипедист.
1985  Џексон Родригес — венецуелски велосипедист.
1989  Милан Бадељ — хрватски фудбалер.
1993  Вања Илиќ — српски ракометар.
1995  Марио Хезоња — хрватски кошаркар.
1999  Џанлуиџи Донарума — италијански фудбалски голман.

Починале:

806  Тарасиј Цариградскицариградски патријарх.
1856  Николај Иванович Лобачевски — руски математичар.
1899  Паул Јулиус Ројтер — германски новинар.
1944  Кузман Јосифовски - Питународен херој на Македонија.
1945  Марио де Андраде — бразилски писател.
1970  Марк Ротко — американски сликар.
1983  Тенеси Вилијамс — американски драмски писател.
2012  Морис Андре — француски трубач.
2012  Ерланд Јозефсон — шведски глумец.
2014  Марио Колуна — португалски фудбалер.
2014  Пако де Лусија — шпански композитор и гитарист.