<< октомври >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
2024

28 октомври — 301-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (302-и во престапна година). Остануваат 64 денови до крајот на годината.

Настани:

1492  На првото патување преку Атлантскиот Океан, во потрага по нов пат до Индија, Кристофер Колумбо ја откри Куба.
1947  Во Скопје, во киното „Култура“, филмските работници на Македонија го организираа првиот филмски преглед. Во него е прикажан секојдневниот живот во републиката, активностите на градежништвото, прославата на 9 септември во Пиринска Македонија и бербата на памукот во Струмичко. Сниматели беа Трајче Попов и Благоја Дрнков.
1992  Во Собранието на Република Македонија, пратениците го изгласаа Законот за државјанство. Услов за добивање на државјанство е 15-годишен престој.

Родени:

1466  Еразмо Ротердамски — холандски хуманист.
1697  Џовани Антонио Канал наречен „Каналето“ — венецијански сликар.
1818  Иван Сергеевич Тургенев — руски писател, еден од најзначајните претставници на рускиот реализам.
1873  Мише Развигоров — македонски револуционер и војвода на ТМОРО.
1910  Френсис Бејкон — англиски сликар.
1913  Питер Гленвил — англиски глумец и режисер.
1924  Александар Николиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
1933  Гаринча — бразилски фудбалер.
1936  Предраг Угрински — специјалист по патолошка анатомија и професор.
1937  Зоран Стојановски — македонски психолог и професор.
1955  Бил Гејтсамерикански програмер, и соосновач на „Мајкрософт“.
1956  Махмуд Ахмадинежадпретседател на Иран.
1956  Френки Веркаутерен — белгиски фудбалер и тренер.
1963  Ерос Рамацоти — италијански поп-пејач и композитор.
1967  Џулија Робертс — американска глумица.
1980  Алан Смит — англиски фудбалер.
1981  Милан Барош — чешки фудбалер.
1991  Варан Баргиј — француски велосипедист.
1991  Маркос Акуња — аргентински фудбалер.
1997  Тејлор Фриц — американски тенисер.

Починале:

312  Максенциј — римски цар.
1703  Џон Волис — англиски математичар.
1704  Џон Лок — англиски филозоф.
1740  Ана I Ивановна — руска царица.
1923  Стојан Протиќ — српски политичар.
1935  Џими Макулис — грчки пејач.
1969  Корнеј Чуковски — руски писател.
1989  Димитар Гешовски — македонски артист.
1999  Рафаел Алберти — шпански поет.
2004  Гил Мел — американски сликар и џез-музичар.
2005  Љуба Тадиќ — југословенски и српски глумец.
2006  Тревор Бербик — јамајско-канадски боксер.
2022  Џери Ли Луис — американски рокенрол музичар.
2023  Метју Пери — канадско-американски глумец.