<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

13 март — 72-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (73-и во престапна година). Остануваат 293 денови до крајот на годината.

Настани:

1325  Основан е градот Теночтитлан, престолнина на државата на Ацтеките.
1781  Англискиот астроном од германско потекло Вилијам Хершел неочекувано ја откри седмата голема планета на Сончевиот Систем која го доби името Уран. Ги откри двата од петте познати сателити на Уран и на Сатурн.
1848  Еден ден по масовните демонстрации во Виена, паднала владата на канцеларот Клеменс Метерних, кој побегнал во Велика Британија, а царот Фердинанд I ветил донесување нов устав.
1881  Членовите на тајното терористичко здружение „Народна волја“ го убиле рускиот цар Александар Втори од династијата Романови.
1969  Стапи во сила Меѓународната конвенција за ликвидирање на сите облици на расна дискриминација.
1992  Северозападна Турција ја зафати катастрофален земјотрес при што загинаа 653, а беа повредени околу 700 луѓе.
2005  Локални избори во Република Македонија, први по новата територијална поделба.
2013  Избран папата Франциск, прв јужноамерикански и исусовски папа.
2015  Прокопис Павлопулос станува претседател на Грција.

Родени:

1615  Инокентиј XIIримски папа.
1733  Џозеф Пристли — англиски материјалистички филозоф, физичар и хемичар.
1781  Карл Фридрих Шинкел — германски архитект, урбанист и сликар.
1855  Персивал Лоуел — американски астроном.
1860  Хуго Волф — австриски композитор.
1898  Хенри Хатавеј — американски филмски режисер.
1899  Панчо Владигеров — бугарски композитор.
1907  Петре Прличкоглумец и режисер, доајен на македонската театарска уметност.
1923  Емил Каревич — полски глумец.
1929  Борис Бузанчиќ — хрватски и југословенски глумец.
1929  Матеја Матевски — македонски поет и академик.
1941  Махмуд Дарвиш — палестински поет.
1944  Атина Бојаџи — македонска пливачка.
1945  Анатолиј Фоменко — руски математичар.
1955  Бруно Конти — италијански фудбалер и тренер.
1960  Адам Клејтон — ирски рок-музичар, член на групата „У2“ (U2).
1973  Едгар Давидс — холандски фудбалер.
1974  Татјана Медвед — српска ракометарка.
1975  Марк Клатенбург — англиски фудбалски судија.
1978  Том Даниелсон — американски велосипедист.
1995  Микаела Шифрин — американска скијачка.

Починале:

1314  Жак де Моле — последниот голем мајстор на витешкиот ред „Темплари“.
1572  Петар Хекторовиќ — хрватски ренесансен писател.
1894  Александар IIцар на Русија.
1879  Адолф Андерсен — германски шахист.
1933  Андон Димитров — македонски револуционер.
1965  Фан С. Ноли — албанско-американски писател и свештеник.
1975  Иво Андриќ — југословенски писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1976  Коста Томашевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1977  Јан Паточка — чешки филозоф.
1987  Бошко Станковски — македонски политичар.
1993  Петар Мазев — македонски академски сликар.
1996  Кшиштоф Кишловскиполски филмски режисер.
2006  Димитрие Османли — македонски режисер.
2014  Петар Милошевски — македонски фудбалер.
2022  Игор Мандиќ — хрватски писател, есеист и критичар.
2022  Вилијам Харт — американски глумец.