<< април >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
2024

17 април — 107-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (108-и во престапна година). Остануваат 258 денови до крајот на годината.

Настани:

1492  Изабела I Кастиљска и Кристофер Колумбо склучиле договор за неговото патување до Азија преку Атлантикот.
1941  Кралството Југославија капитулирало пред нападот на Силите на Оската во Втората светска војна.
1946  Последните француски војници ја напуштиле Сирија, која стекнала независност.
1961  Инвазија во Заливот на Свињите: 1.511 кубански бегалци во САД, обучени и финансирани од ЦИА, се истовариле во Заливот на Свињите на Куба со цел да го соборат Фидел Кастро.
1969  Александар Дубчек поднесол оставка на функцијата шеф на Комунистичката партија на Чехословачка.
1970  Тешко оштетениот модул на ракетатаАполо 13“ безбедно се вратил на Земјата со тричлениот екипаж.
1971  Излегол првиот соло-албум на Пол МекартниMcCartney“.
1975  Војската на Црвените Кмери го зазеле Пном Пен.
1977  Жените во Лихтенштајн добиле право да гласаат на изборите.

Родени:

1877  Коце Ципушев — македонски револуционер.
1894  Никита Хрушчовсоветски политичар и државник.
1912  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил — поглавар на Македонската православна црква.
1916  Сиримаво Бандаранаике — првата жена-премеиер на Цејлон (денешна Шри Ланка).
1918  Вилијам Холден — американски глумец.
1923  Линдзи Андерсон — британски режисер.
1935  Владица Поповиќ — српски фудбалер и тренер.
1937  Бранка Петриќ — српска глумица.
1952  Жељко Ражнатовиќ - Аркан — водач на Српската доброволна гарда.
1951  Хорст Хрубеш — германски фудбалер и тренер.
1955  Васил Рингов — македонски фудбалер.
1957  Ник Хорнби — англиски писател.
1957  Африка Бамбата — американски хип-хоп музичар.
1960  Владимир Полјаков — руски и советски атлетичар.
1964  Мајнард Џејмс Кинан — американски пејач, член на групата „Тул“ (Tool).
1967  Лиз Фер — американска музичарка.
1974  Викторија Бекам — британска пејачка.
1983  Роберт Вагнер — германски велосипедист.
1985  Џо-Вилфред Цонга — француски тенисер.
1987  Меди Бенатија — француско-марокански фудбалер.
1992  Шкодран Мустафи — германски фудбалер.

Починале:

167  Аницетримски папа.
326  Александар Александрискипатријарх на Александрија.
858  Бенедикт III — римски папа.
1695  Сор Хуана Инес де ла Крус — латиноамериканска калуѓерка, поетеса, композиторка и филозофка.
1790  Бенџамин Франклин — американски државник, филозоф, физичар, економист и писател.
1898  Дедо Иљо Малешевски — македонски револуционер.
1903  Јордан Поп Јорданов - Орцето — македонски револуционер.
1913  Ахмед Нијази-бег — отомански војник и политичар.
1984  Радка Кушлева — бугарска народна пејачка.
1993  Тургут Озал — осми по ред претседател на Турција.
2014  Габриел Гарсија Маркес — колумбиски писател, добитник на Нобеловата награда.
2018  Барбара Буш — сопруга на американскиот претседател Џорџ Х. В. Буш.
2021  Блек Роб — американски рапер.