<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

12 февруари — 43-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 322 денови до крајот на годината (323 во престапна).

Настани:

1502  Васко Де Гама назначен како адмирал на индискиот океан, со 20 бродови тргнува на второто патување до Индија.
1909  Во САД формирано е Националното здружение за напредок на обоените луѓе (NAACP).
1944  Во местото Барбарас, кај Македонски Брод, бугарскиот окупатор стрела осум борци - учесници во Богомилскиот поход.
1992  Република Словенија и Република Хрватска ја признаа независноста на Република Македонија. Република Македонија ја призна независноста на Република Словенија и на Република Хрватска.
1996  Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Република Гана.
1996  Во Атина официјално започна со работа Канцеларијата за врски на Република Македонија.
2001  Почеток на воената криза помеѓу македонските сили за безбедност и припадниците на ОНА.

Родени:

1809  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1800  Џон Едвард Греј — британски зоолог.
1809  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1851  Ојген Бем-Баверк — австриски економист.
1876  Тубтен Ѓацо — тринаесеттиот далај-лама.
1881  Ана Павлова — руска балерина.
1909  Бернабе Ферејра — аргентински фудбалер.
1914  Василие Поповиќ - Цицосликар, карикатурист и сценограф, еден од основоположниците на сценографијата во Македонскиот народен театар.
1923  Франко Зафирели — италијански режисер.
1925  Џоан Мичел — американска сликарка.
1933  Коста Гаврас — грчки режисер.
1934  Бил Расел — американски кошаркар.
1939  Реј Манзарек —амрикански рок-музичар, член на групата Дорс.
1956  Велимир Заец — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1962  Нана Јоселиани — грузиска шахистка.
1968  Џош Бролинамерикански глумец.
1974  Дмитриј Лосков — руски фудбалер.
1980  Хуан Карлос Фереро — шпански тенисер.
1981  Раул Ентрериос — шпански ракометар.
1986  Марко Копљар — хрватски ракометар.
1987  Гоце Георгиевски — македонски ракометар.
1988  Николас Отаменди — аргентински фудбалер.
1991  Ервин Н'Гапет — француски одбојкар.
1992  Стефан Ристовски — македонски фудбалер.
1992  Езѓан Алиоски — македонски фудбалер.
1993  Рафиња — бразилски фудбалер.

Починале:

1804  Имануел Кант — основоположник на германската класична филозофија.
1904  Антонио Лабриолаиталијански марксистички теоретичар.
1911  Гоно Јотов — андрартски капетан.
1961  Бранко Миљковиќ — српски и југословенски поет.
1984  Хулио Кортазар — аргентински писател.
1989  Томас Бернхард — австриски писател.
2010  Петар Борота — југословенски и српски фудбалер.
2012  Витни Хјустон — американска поп-пејачка.
2015  Стив Стрејнџ — англиски музичар, член на групата „Визаж“.
2015  Сем Ендрју — американски рок-музичар, член на групата „Биг брадер енд д холдинг компани“ (Big Brother & the Holding Company).