Димитар Талев

македонски писател и новинар

Димитар Талев (бугарски: Димитър Талев) — бугарски писател од Македонија. По доаѓањето на комунистите на власт во Македонија, тој е затворен под обвинение дека ширел великобугарски шовинизам. Ослободен во 1948 година тој продолжува да живее и работи во Бугарија. Умира на 20 октомври 1966 год. во Софија. Признаен е за еден од класичните бугарски автори од 20 век[1], а во 2009 година неговиот роман „Железниот свеќник“ е избран на 4 место од 12 наjсакани книги од бугарските читачи.[2]

Димитар Талев
Dimitar-Talev-closeup-1.jpg
Роден 1 септември 1898
Прилеп, Битолски Санџак, Отоманска Империја
Починал 20 октомври 1966
Софија, НР Бугарија
Димитар Талев (1930)
Потпис

Димитар Талев беше славен од УНЕСКО во 1998 за придонес кон светската култура.

ТворештвоУреди

РоманиУреди

ИзвориУреди

  1. "Речник по нова българска литература", Българска академия на науките, Институт за литература, София, 1994, стр. 367-370. (бугарски)
  2. Страница Архивирано на 7 февруари 2009 г. на Бугарската национална телевизиjа, проект Големото читање. (бугарски)

Надворешни врскиУреди