<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

22 март — 81-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (82-и во престапна година). Остануваат 284 денови до крајот на годината.

Настани:

238  Гордијан I и неговиот син Гордијан II се прогласени за римски цареви.
1312  Папа Климент V го укинува Темпларскиот ред, основан во 1118 година во Палестина.
1822  САД го забранува многуженството.
1879  Софија станува престолнина на новосоздаденото Кнежевство Бугарија.
1919  Унгарија станува советска република
1919  Воспоставена е првата меѓународна авионска линија меѓу Париз и Брисел.
1933  Отворен е концентрациониот логор Дахау.
1935  Персија официјално го променува своето име во Иран.
1943  Сите Евреи од Македонија кои беа собрани од страна на Бугарскиот окупатор во Монополот во Скопје беа транспортирани во логорот на смртта Треблинка, во Полска, во кој по извесно време беа ликвидирани од германските фашисти.
1945  Египет, Ирак, Јордан, Либан и Сирија во Каиро ја формираа Арапската лига.
1983  Хаим Херцог е избран за претседател на Израел.
1995  Космонаутот Валери Полаков се вратил од космосот, поставувајќи нов рекорд- 436 денови.
1996  Македонската академија на науките и уметностите е примена за член на Здружението на европските академиии.
2004  Духовниот водач на палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас), шеикот Ахмед Јасин загина при израелски воздушен напад во Газа.
2004  Македонскиот премиер Бранко Црвенковски во Даблин ја предаде апликацијата за членство на Република Македонија во Европската Унија.
2009  Одржан првиот круг од Претседателските избори во Република Македонија.

Родени:

1459  Максимилијан I — германски крал и свет римски цар.
1876  Бора Станковиќ — српски писател.
1887  Чико Маркс — американски глумец.
1912  Карл Малден — американски глумец.
1923  Марсел Марсо — француски глумец.
1928  Вељко Булајиќ — југословенски режисер.
1938  Тришо Стојановски — македонски писател и новинар.
1940  Лилјана Белева — македонски писател.
1941  Бруно Ганц — швајцарски глумец.
1943  Џорџ Бенсон — американски џез-гитарист.
1947  Џејмс Патерсон — американски писател.
1948  Андру Лојд Вебер — британски композитор.
1949  Џон Тошак — велшки фудбалер и тренер.
1950  Горан Бреговиќ — босански и југословенски музичар, член на рок-групата „Бјело Дугме“.
1953  Кенет Рогоф — американски економист и шаховски велемајстор.
1956  Ѓоре Јованоски — македонски фудбалер.
1957  Борис Домагој Билетиќ — хрватски писател.
1958  Жан Виденов — премиер на Бугарија.
1962  Владо Чапљиќ — босански и југословенски фудбалер.
1976  Рис Витерспун — американска глумица.
1978  Нинослав Константиновиќ — еден од учесниците во атентатот врз Зоран Ѓинѓиќ.
1980  Вели Мумин — македонски боксер.
1985  Енрико Гаспарото — италијански велосипедист.
1985  Мухамед Ал Анбар — фудбалер од Саудиска Арабија.
1985  Јакоб Фуглсанг — дански велосипедист.
1988  Жофре Суп — француски велосипедист.
1989  Патрик Винче — германски ракометар.
1989  Бен Кинг — американски велосипедист.
1992  Еди Таваресзеленортски кошаркар.

Починале:

752  Папа Захаријримски папа од 10 декември 741.
1687  Жан Батист Лили — француски композитор.
1832  Јохан Волфганг Гете — германски писател.
1852  Огист Мармон — француски маршал.
1916  Фердинанд Фелнер — австриски архитект.
1955  Иван Шубашиќ — хрватски политичар и правник.
2001  Вилијам Хана — американски аниматор, продуцент и режисер на цртани филмови.
2004  Ахмед Јасин — водач на Хамас.
2005  Кензо Танге — јапонски архитект.
2006  Пјер Клостерман — истакнат пилот од Втората светска војна.
2019  Скот Вокер — американски музичар и продуцент.
2022  Милован Витезовиќ — српски писател и универзитетски професор.

Празници:

1970  Ден на планетата Земја