Красимир Балаков

Красимир Генчев Балаков (бугарски: Красимир Генчев Балъков, pronounced [krɐsiˈmir ˈbaɫɐkof]; роден на 29 март 1966 година) — поранешен бугарски професионален фудбалски менаџер и поранешен играч во моментот главен тренер на бугарскиот клуб ЦСКА 1948 година[1]. Поранешен играч за врска во нападот, тој бил клучен член на бугарската репрезентација која завршила на четвртото место на Светското првенство во фудбал 1994 година . По Христо Стоичков, тој важи за најголемиот бугарски фудбалер од неговата генерација.

Красимир Балаков
Krasimir Balakov 1.JPG
Балаков во 2014 година
Лични податоци
Полно име Красимир Генчев Балаков
Роден на 29 март 1966 (1966-03-29) (56 г.)
Роден во Велико Трново, Бугарија
Висина 1.76 m
Позиција играч за врска во нападот
Клупски податоци
Сегашен клуб ЦСКА Софија (manexer)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–1990 Етар Велико Трново 142 (35)
1991–1995 ФК Спортинг Лисабон 138 (43)
1995–2003 Штутгарт 236 (54)
2005 ФК Плауен 1 (0)
Вкупно 517 (132)
Репрезентација
1984–1987 Бугарија под 21 29 (3)
1988–2003 Бугарија 92 (16)
Раководител на екипите
2003–2005 Штутгарт (асистент)
2005 ФК Плауен (играч-менаџер)
2006–2007 Грасхопер
2007–2008 Ст. Гален
2008–2010 Черноморец Бургас
2011–2012 Хајдук Сплит
2012 Кајзерслаутерн
2014–2015 Литекс Ловеч
2018–2019 Етар Велико Трново
2019 Бугарија
2020– ЦСКА Софија
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

НаводиУреди

  1. „БАЛАКОВ СТАНА ТРЕНЕР НА ЦСКА 1948“.