<< јануари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

15 јануари — 15-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 350 денови до крајот на годината (351 во престапна).

Настани:

1945  Во Скопје почна дводневна Прва земска конференција на ветеринарните лекари во Македонија. Притоа беа формирани првите ветеринарни станици, со тоа основајќи ја денешната ветеринарна служба во Македонија.
1945  Во Велес без јавно судење, биле стрелани 53 затвореници од велешкиот затвор, лица за кои имало сомневање дека биле озлогласени противници на НОБ. Без заокружена истражна постапка и без јавно судење, биле групно стрелани и масакрирани, а потоа и закопани во заедничка гробница која била откриена по педесет години. Ова претставува најголем масакр врз цивили извршен од ОЗНА во ослободена Македонија.
1992  Владата на Република Бугарија ја призна Република Македонија за суверена и независна држава. Бугарија беше првата земја што ја призна Република Македонија.
1992  Арбитражната комисија на Европската заедница, на чело со претседателот, господин Бадинтер (Бадинтерова комисија), соопшти во својот извештај дека се исполнети сите услови за меѓународно признавање на Македонија.

Родени:

1622  Жан Батист Поклен Молиер — француски писател.
1850  Михај Еминеску — романски поет.
1875  Војдан Поп Георгиев - Чернодрински — основоположник на првиот македонски театар.
1891  Осип Мандељштам — руски и советски поет и есеист.
1893  Драгиша Цветковиќ — југословенски политичар.
1902  Назим Хикмет — турски писател.
1906  Аристотел Оназис — грчки стопанственик.
1918  Гамал Абдел Насер — претседател на Египет.
1923  Јан Владислав — чешки писател.
1926  Љутви Сејфула — македонски глумец.
1927  Георги Арсовски — македонски поет.
1929  Мартин Лутер Кинг — борец за граѓански права и за мир.
1946  Јован Дамјановски — македонски романописец и драмски автор.
1957  Јордан Даниловски — македонски поет, критичар, есеист, романописец.
1967  Азиз Кељменди — војник во ЈНА, познат по масакрот во Параќин.
1968  Борис Тадиќ — поранешен претседател на Србија.
1978  Франко Пелицоти — италијански велосипедист.
1982  Емина Јаховиќ — српска пејачка.
1986  Арнолд Жанесон — француски велосипедист.
1988  Дарвин Атапума — колумбиски велосипедист.
1989  Мартин Дубравка — словачки фудбалер.
1990  Костас Слукас — грчки кошаркар.

Починале:

69  Галбаримски цар.
1595  Мурат III — отомански султан.
1919  Роза Луксембург — една од организаторите на полското и германското работничко движење.
1919  Карл Либкнехт — германски револуционер.
1955  Исак Самоковлија — босански писател.
1962  Иван Мештровиќ — хрватско-американски вајар.
2015  Рима Маркова — советска и руска глумица.
2018  Долорес О'Риордан — ирска рок-музичарка, членка на групата „Кренберис“ (Craberries).
2021  Ѓоко Дончев — македонски фолк пејач.