Јордан (арапски: الأردنّ‎ al-Urdunn), чие официјално име е Хашемитско Кралство Јордан, е арапска земја која се наоѓа во Југозападна Азија. На север Јордан граничи со Сирија, на североисток со Ирак, на запад со Израел и со Палестинските територии и на југ и исток со Саудиска Арабија. Заедно со Израел го делат Мртвото Море. Поголемиот дел од површината на Јордан отпаѓа на пустинска земја, поточно на Арабиската Пустина. Главен град на Јордан е Аман и се наоѓа во севернозападниот дел од земјата.

Хашемитско Кралство Јордан
اَلمَمْلَكَة اَلأُرْدُنِيَّة اَلهَاشِمِيَّة
al-Mamlakah al-ʾUrdunniyyah al-Hāšimiyyah
Знаме Грб
Геслоالله، الوطن، الملك (арапски)
Allāh, al-Waṭan, al-Malik
„Бог, Татковината, Кралот“
Химнаالسلام الملكي الأردني
as-Salām al-Malakī al-ʾUrdunnī
Да живее Кралот
Местоположба на Јордан (црвено) во рамките на Блискиот Исток.
Местоположба на Јордан (црвено) во рамките на Блискиот Исток.
Местоположба на Јордан (црвено) во рамките на Блискиот Исток.
Главен градАман
31°57′N 35°56′E / 31.950° СГШ; 35.933° ИГД / 31.950; 35.933
Службен јазик арапски[1]
Говорени јазици
Народности 
Демоним Јорданци
Уредување унитарна парламентарна уставна монархија[2]
 •  Крал Абдула II
 •  Премиер Абдула Енсур
Законодавство Народно собрание
 •  Горен дом Собрание на истакнати
 •  Долен дом Претставнички дом
Независност
 •  крај на мандатот на Друштвото на народите
25 мај 1946 
Површина
 •  Вкупна 89,342 км2 (112-та)
 •  Вода (%) 0,8
Население
 •  проценка за јули 2011 г. 6.508.271[3] (106-та)
 •  Попис јули 2004 5.611.202 
 •  Густина 68.4 жит/км2 (133-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2011 г.
 •  Вкупен $36,893 милијарди[4] (98-ма)
 •  По жител $5.899[4] (108-ма)
БДП (номинален) проценка за 2011 г.
 •  Вкупно $29,233 милијарди[4] (90-та)
 •  По жител $4.674[4] (96-та)
Џиниев коеф. (2010)35.4[5]
среден
ИЧР (2013) 0.745[6]
висок · 77ма
Валута јордански динар (JOD)
Часовен појас UTC+3[7] (UTC+3)
Се вози на десно
НДД
Повик. бр. +962
а. адигејски и кабардински.

Етимологија на име

уреди

Историја

уреди

Географија и клима

уреди

Политички систем

уреди

Административна поделба

уреди

Јордан е поделен на 12 области („мухафази“). Во 1994 г. се создадени четири: Џераш, Аџлун, Мадаба и Акаба. Двете претходни области се раздвоени од Ирбид, Мадаба е раздвоена од престолнинската и Акаба од Маан.

Областите се групирани во три региони: Северен, Централен и Јужен.

 
Карта на областите во Јордан
Области во Јордан
Област Површина[8]
(км²)
Население [9]
(2008)
Градско Селско Густина
(жит/км²)
Админ. центар
1 Ирбид 1.572 1.041.300 76,2% 23.8% 662,4 Ирбид
2 Аџлун 420 134.500 76% 24% 320,2 Аџлун
3 Џераш 410 175.500 51% 49% 428,0 Џераш
4 Мафрак 26.541 275.000 39% 61% 10,4 Мафрак
Северен регион 28.943 1.626.300 67,2% 32,8% 56.2
5 Балка 1.119 391.900 71,8% 28,2% 350,2 Салт
6 Аман 7.579 2.265.100 94% 6% 298,9 Аман
7 Зарка 4.761 871.600 94,5% 5,5% 183,1 Зарка
8 Мадаба 940 146.300 71,4% 28,6% 155,6 Мадаба
Централен регион 14.399 3.674.900 90,85% 9,15% 255,2
9 Карак 3.495 228.200 35% 65% 65,3 Карак
10 Тафила 2.209 81.900 22% 78% 37,1 Тафила
11 Маан 32.832 111.200 54,9% 45,1% 3,4 Маан
12 Акаба 6.900 127.500 86% 14% 18,5 Акаба
Јужен регион 45.436 548.800 60% 40% 12,1

Стопанство

уреди

Население, јазик и религија

уреди

Култура во Јордан

уреди

Музика во Јордан

уреди

Спорт во Јордан

уреди

Наводи

уреди
  1. „Извештај за Јордан“. Ethnologue. Посетено на 26 јули 2012. (англиски)
  2. „Government“. kinghussein.gov.jo. Архивирано од изворникот на 2015-08-05. Посетено на 15 July 2011.
  3. „Население: Јордан“. Светска книга на факти. Архивирано од изворникот на 2016-05-21. Посетено на 2012-12-27. (англиски)
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Јордан“. Меѓународен монетарен фонд. Посетено на 19 април 2012. (англиски)
  5. „Gini index“. World Bank. Посетено на 17 јануари 2013.
  6. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. Посетено на 27 јули 2014.
  7. „Владата ја поништи одлуката да се прејде на зимско сметање на времето“. The Jordan Times. Архивирано од изворникот на 2013-01-29. Посетено на 18 декември 2012. (англиски)
  8. Статистичка служба на Јордан: Извештај за 2006 г. Архивирано на 6 февруари 2010 г. (англиски)
  9. Статистичка служба на Јордан: Проценки за бројноста н анаселението во 2008 г. по области и пол Архивирано на 7 мај 2010 г. (англиски)

Надворешни врски

уреди

Поврзано

уреди