Емилио Џузепе Фарина, познат и како Џузепе Антонио „Нино“ Фарина,[1] (30 октомври 1906 - 30 јуни 1966 година) бил италијански тркачки возач и прв официјален светски првак во Формула 1. Титулата ја стекнал во 1950 година. Тој бил италијански првак во 1937, 1938 и 1939 година.

Џузепе (Нино) Фарина
Џузепе (Нино) Фарина

Кариера по Втората светска војна

уреди

По Втората светска војна, Фарина се вратил во Алфа Корс за да ги вози нивните 158. Тој ја освоил Големата награда на нациите во 1946 година. Сепак, тој ја напуштил Алфа Корс по несогласувањето околу раководството на тимот и мирувал во целата сезона во 1947 година. Тој се вратил во спортот во 1948 година со приватно влегол во Масерати и изработки Ферари. Во овој период, тој се оженил и со Елса Џарето. Според нејзиното мислење, моторниот спорт бил глупава и опасна активност и се обидела да го убеди Фарина да престане.[2] Три дена по нивната свадба со високо општествени гости, Фарина полетал во Аргентина каде го возел својот Maserati 8C L до победата во Големата меѓународна награда на генералот Сан Мартин. По враќањето во Европа, тој ја освоил Големата награда на нациите и Големата награда на Монако 1948. Користејќи го првото тркачко возило на Ферари, „Ферари 125“, тој го освоил Гардискиот круг (Circuito di Garda) пред уште еднаш да ја посети Темпорада. Ова резултирало со победа во Копа Аксион Сан Лоренцо во февруари 1949 година. Остатокот од годината возел болиди Масерати за Скудерија Милано и Скудерија Амброзијана, а на моменти во сопствениот 4CLT / 48. Тој ја освоил Големата награда на Лозана, а потоа бил повторно потпишал со Алфа Корс.[1][3][4][5][6][7][8][9]

Светски првак во 1950 година

уреди

Во 1950 година, Фарина се вратил во Алфа Ромео на инаугуративното Светско првенство на возачи на ФИА . Воведната трка во сезоната била одржана на Патеката Силверстоун , пред 150.000 гледачи. Фарина победил, со соиграчите Лујџи Фаџоли и Рег Парнел, правејќи подиум 1-2-3 на возачи на Алфа Ромео. Во Монако осум дена подоцна, судир од повеќе возила во првиот круг направил Фарина да излета надвор од трката на која Хуан Мануел Фанџо завршил со победа. Во Швајцарската голема награда 1950 година, Фарина го совладал својот соиграч Фаџоли да биде втор. Следната трка, на Патеката Спа-Франкошамп, Фанџо го победил Фаџоли, при што Фарина заврши на четвртото место со проблеми со преносот. Во оваа фаза, Фарина сепак го водел првенството во бодови: Фарина 22; Фаџоли 18; Фанџо 17.[10][11][12][13][14]

Кога Фанџо ја освоил Големата награда на Франција 1950, Фарина завршил не земајќи бодовите, на седмото место. До сезонскиот крај на 3 септември, Големата награда на Италија 1950, Фарина бил зад својот соиграч за два бода. За Алфа, Монца била домашна територија и така тие додале дополнителен автомобил за Пјеро Таруфи и Консалво Санеси. Тоа било Ферарито на Алберто Аскари кое извршувало притисок врз Алфите во раните фази на трката, со знаење дека на неговиот автомобил му е потребна само едно полнење на гориво споредбено со двете на Алфите, но тој се повлекол поради проблеми со моторот. Набргу потоа, менувачот на Фанџо се расипал и Таруфи се откажал од трката, само поради што возилото испуштило вентил и се повлекол. Наместо тоа, првата позиција и со тоа првенството му припаднало на Фарина.[10][15][16]

Смрт

уреди

По пензионирањето, Фарина се вклучил во дистрибутерите на Алфа Ромео и Јагуар, а подоцна и помагал на фабриката „Пининфарина“.[3][4]

На пат кон Големата награда на Франција 1966, Фарина ја загубил контролата врз својата Лотус Кортина на Савојските Алпи, во близина на Егбел, удри во телеграфски столб и починал веднаш. Тој бил на пат да ја следи трката и да учествува во снимањето како советник и да вози како двојник на францускиот глумец Ив Монтан, кој глумел како поранешен светски првак во филмот Гран при.[3][4][5][17]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Nino Farina“. Formula1.com. Архивирано од изворникот на 13 февруари 2016. Посетено на 23 април 2020.
 2. „Giuseppe Farina“. Архивирано од изворникот на 6 јули 2017. Посетено на 23 април 2020.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Giuseppe Farina“. Архивирано од изворникот на 21 мај 2015. Посетено на 23 април 2020.
 4. 4,0 4,1 4,2 „THE GOLDEN ERA OF GP RACING 1934-40 – DRIVERS (F)“. Архивирано од изворникот на 11 јуни 2009. Посетено на 23 април 2020.
 5. 5,0 5,1 „8W – Who? – Nino Farina“. Архивирано од изворникот на 4 март 2016. Посетено на 23 април 2020.
 6. „1946 Nations GP“. Архивирано од изворникот на 26 јануари 2016. Посетено на 23 април 2020.
 7. „South American Formula Libre/Temporada Races 1946-1952“. Архивирано од изворникот на 23 јануари 2016. Посетено на 23 април 2020.
 8. „1948 Nations GP“. Архивирано од изворникот на 26 јануари 2016. Посетено на 23 април 2020.
 9. „1948 Formula One Races“. Архивирано од изворникот на 3 март 2016. Посетено на 23 април 2020.
 10. 10,0 10,1 „Grand Prix History – Giuseppe Farina“. Архивирано од изворникот на 4 јануари 2016. Посетено на 23 април 2020.
 11. „British GP, 1950 Race Report – GP Encyclopedia – F1 History on Grandprix.com“. Архивирано од изворникот на 21 септември 2017. Посетено на 23 април 2020.
 12. „Monaco GP, 1950 Race Report – GP Encyclopedia – F1 History on Grandprix.com“. Архивирано од изворникот на 2 октомври 2017. Посетено на 23 април 2020.
 13. „Swiss GP, 1950 Race Report – GP Encyclopedia – F1 History on Grandprix.com“. Архивирано од изворникот на 2 октомври 2017. Посетено на 23 април 2020.
 14. „Belgian GP, 1950 Race Report – GP Encyclopedia – F1 History on Grandprix.com“. Архивирано од изворникот на 2 октомври 2017. Посетено на 23 април 2020.
 15. „French GP, 1950 Race Report – GP Encyclopedia – F1 History on Grandprix.com“. Архивирано од изворникот на 2 октомври 2017. Посетено на 23 април 2020.
 16. „Italian GP, 1950 Race Report – GP Encyclopedia – F1 History on Grandprix.com“. Архивирано од изворникот на 2 октомври 2017. Посетено на 23 април 2020.
 17. „Giuseppe Farina“. F1 Fanatic. Архивирано од изворникот на 26 ноември 2015. Посетено на 23 април 2020.

Дополнителна литература

уреди
  • "The World Champions: Giuseppe Farina to Jackie Stewart", Anthony Pritchard, 1974
  • "The Grand Prix Who's Who", Steve Small, 1995