<< мај >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
2024

11 мај — 131-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (132-и во престапна година). Остануваат 234 денови до крајот на годината.

Настани:

1867  Со Лондонскиот договор потврдена е независноста и неутралноста на Луксембург.
1946  Во Милано со концертот на кој диригираше Артуро Тосканини, повторно е отворена миланската Скала. Изградена е во 1778 г. од Џузепе Пермарини и собира 3.000 гледачи. Во неа настапуваа славните италијански уметници: Енрико Карузо, Тито Руфо, Амелита Гали - Курчи и други. Името го добила според црквата Санта Марија Скала, која се наоѓаше на местото каде што е изградена оваа оперска зграда, која повеќепати е обновувана.
1973  Долниот дом на Парламентот на Сојузна Република Германија ја потврди спогодбата за воспоставување на односи меѓу двете Германии. Со тоа е заклучен долгогодишниот период на отворено непријателство и непризнавање на Демократска Република Германија како суверена држава.
2010  Дејвид Камерон станува Премиер на Обединетото Кралство со победата на Конзервативците на парламентарните избори.

Родени:

483  Јустинијан Iвизантиски цар од Македонија (†565)
1904  Салвадор Дали — шпански сликар - надреалист.
1929  Гане Тодоровски — македонски поет.
1941  Ерик Бардон — англиски рок-музичар, член на групата „Енималс“.
1942  Ирена — грчка принцеза.
1946  Зоран Симјановиќ — српски композитор.
1947  Буч Траксамерикански блуз-музичар.
1949  Воја Брајовиќ — српски глумец.
1953  Ѓорѓе Балашевиќсрпски музичар и писател.
1964  Сибила Петлевски — хрватска писателка.
1978  Летиција Кастафранцуски модел и глумица.
1981  Адам Хансенавстралиски велосипедист.
1984  Андрес Инјесташпански фудбалер.
1986  Абу Диабифранцуски фудбалер.
1988  Марсел Кител — германски велосипедист.
1990  Немања Илиќ — српски ракометар.
1992  Тибо Куртоа — белгиски фудбалски голман.
1992  Пабло Сарабија — шпански фудбалер.
2003  Фермин Лопес — шпански фудбалер.

Починале:

1708  Жил Ардуен Мансар — француски архитект
1916  Макс Регер — германски композитор, пијанист и музички педагог.
1949  Коци Ѕоѕе — македонски комунист.
1976  Алвар Алто — фински архитект.
1981  Боб Марли — јамајски реге-музичар.
1991  Јусуф Хатуниќ — босански и југословенски фудбалер.
1996  Адемир — бразилски фудбалер.
2001  Даглас Адамс — англиски писател.
2003  Кирил Ќортошев — македонски филмски, тетарски и телевизиски глумец и режисер.
2006  Флојд Патерсон — американски боксер.
2019  Пеги Липтонамериканска глумица.
2021  Норман Лојд — американски глумец.