Љупчо Балкоски

Политичар од Македонија

Љупчо Балкоски (роден на 17 јануари 1966 година во Струга) — македонски политичар.

Љупчо Балкоски
Пратеник во Собрание на Република Македонија
На должноста
2020–2024
Претседател Зоран Заев
Премиер Стево Пендаровски
Пратеник во Собрание на Република Македонија
На должноста
2002–2006
Претседател Борис Трајковски
Премиер Бранко Црвенковски
Министер за транспорт и врски
На должноста
28 јули 2000 – 1 ноември 2002
Премиер Љубчо Георгиевски
Претходник Боби Спирковски
Наследник Абдулхалим Касапи
Лични податоци
Роден(а) 17 јануари 1966(1966-01-17)(58 г.)
Струга, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
ВМРО-НП

Животопис уреди

Љупчо Балкоски е роден на 17 јануари 1966 година во Струга. Дипломирал на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.[1]

Во периодот од 1992 до 1999 година бил вработен во градежното претпријатие „БАЛКО Инженеринг“. Во периодот од 1999 до 2000 година ја извршувал функцијата Главен републички инспектор за урбанизам и градежништво при Министерство за транспорт и врски.[2]

Во периодот од 28 јули 2000 година до 1 ноември 2002 година ја извршувал функцијата Министер за транспорт и врски на Република Македонија. По поразот на ВМРО-ДПМНЕ на Парламентарните избори во 2002 година, Љупчо Балкоски станал пратеник. Во периодот од 2003 до 2004 година бил член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, и член на ИК на ВМРО-НП по нејзиното основање, во периодот од 2004 до 2010 година, додека денеска е Генерален секретар на ВМРО-НП. Во период од 2020 до 2024 година, бил пратеник во Собрание на Република Македонија, од страна на ВМРО-НП.

Наводи уреди

  1. Собрание на Република Македонија
  2. „vmro-np“. Архивирано од изворникот на 2016-08-17. Посетено на 2017-06-07.
Политички функции
Претходник
Боби Спирковски
Министер за транспорт и врски
28 јули 2000 - 1 ноември 2002
Наследник
Абдулхалим Касапи