Светско првенство во фудбал 1966

Светското првенство во фудбал во 1966 година се одржало во Англија (Обединетото Кралство). Во завршницата на овој голем фудбалски натпревар зеле учество 16 тимови од светот со одиграни 32 натпревари и со постигнати 89 голови.

1966 Светско првенство на ФИФА — Англија
World Cup 1966
Официјален постер
Официјален постер
Тимови 16  (од 74 квалификанти)
Домаќин Англија
Шампиони  Англија (прва титулa)
Одиграни натпревари   32
Постигнато голови 89  (просек 2.781 по натпревар)
Посетеност 1.635.000  (просек 51.094 по натпревар)
Најдобар стрелец Португалија Еузебио
9 гола
Најдобар играч не е биран
Шампиони на Светското Првенство во 1966
England
Англија
Прва титула
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи