7 септември — 250-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (251-и во престапна година). Остануваат 115 денови до крајот на годината.

<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

Настани:

70  Римската армија под водство на војсководецот Тит го окупира и уништва Ерусалим.
1764  Станислав Поњатовски е крунисан за крал на Полска.
1822  Бразил прогласува независност од Португалија.
1901  Со мирот во Пекинг заврши таканареченото „Боксерско востание“ во Кина. Тоа беше бунт на селаните и на градската сиромаштија против странските империјалисти и домашните угнетувачи.
1940  Авионите на Германија го почнаа бомбардирањето на Лондон. Оваа акција беше позната под името „Лондонски блиц“.
1992  Белорусија ја призна Република Македонија, а истовремено донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу двете земји.
1993  Во Скопје е пуштена во работа меѓународната телекомуникациона врска меѓу Република Македонија и Република Бугарија, на релацијата Скопје-Софија.
1997  Во Скопје е отворен првиот „Мекдоналдс“ во Македонија.
2012  Околијата Јиљанг, Кина ја погодуваат два земјотреса со јачина од 5,6 и 5,3 Mw. Несреќата однела 89 животи и повредила 800 лица. Срушени се 20.000 домови, а евакуирани се уште 100.000 граѓани.

Родени:

1533  Елизабета Iкралица на Англија.
1615  Џон Берч — англиски полковник.
1726  Франсоа-Андре Даникан Филидор — француски шахист.
1816  Фердинанд Ритер вон Хебраавстриски физичар.
1829  Август Кекуле — германски хемичар.
1842  Јоханес Цукерторт — германски шахист.
1866  Тристан Бернарфранцуски писател.
1908  Пол Браун — тренер по американски фудбал.
1909  Елија Казан — американски режисер.
1911  Тодор Живков — бугарски комунистички водач.
1923  Едуард Асадов — советски и руски поет.
1930  Сони Ролинс — американски џез-музичар.
1936  Брајан Хартбритански инженер.
1936  Бади Холи — американски рокенрол музичар.
1944  Бора Милутиновиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1947  Авни Енѓулу — македонски поет.
1948  Ленче Милошевска — македонски поет.
1949  Дамир Шолман — хрватски и југословенски кошаркар.
1949  Глорија Гејнор — американска пејачка.
1951  Криси Хајнд — англиска рок-пејачка, членка на групата Притендерс (Pretenders).
1951  Морис Албертбразилски пејач.
1955  Ефим Зелмановруски математичар.
1955  Мира Фурлан — хрватска глумица.
1960  Игор Сечин — вицепремиер на Русија.
1965  Дарко Панчев — македонски фудбалер.
1968  Марсел Десаи — француски фудбалер.
1980  Емре Белезоглутурски фудбалер.
1984  Вера Звонарева — руска тенисерка.
1984  Жоао Миранда — бразилски фудбалер.
1985  Рафиња — бразилски фудбалер.
1996  Донован Мичел — американски кошаркар.

Починале:

1151  Џефри Плантагенет — гроф на Анжу.
1362  Јована — кралица на Шкотска.
1719  Џон Харис — англиски писател.
1881  Сидни Ланиер — американски писател.
1907  Сили Придом — француски писател.
1910  Кјока Изумијапонски романописец.
1932  Аргир Манасиев — македонски револуционер.
1939  Вилијам Холман Хант — англиски сликар.
1962  Исак Динсендански писател.
1978  Кит Мун — англиски рок-музичар, член на групата „Ху“.
1994  Теренс Јанг — британски режисер.
2003  Варен Зевон — американски музичар.
2005  Хоуп Гарберканадска глумица.
2008  Дино Дворник — хрватски пејач и глумец.