< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1897 (MDCCCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1897 година од новата ера, 897. од вториот милениум, 97. од XIX век и осма од 1890-тите.

1897 во разни календари
Грегоријански календар1897
MDCCCXCVII
Ab urbe condita2650
Ерменски календар1346
ԹՎ ՌՅԽԶ
Асирски календар6647
Бахајски календар53–54
Балиски календар1818–1819
Бенгалски календар1304
Берберски календар2847
Будистички календар2441
Бурмански календар1259
Византиски календар7405–7406
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4593 или 4533
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4594 или 4534
Коптски календар1613–1614
Етиопски календар1889–1890
Еврејски календар5657–5658
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1953–1954
 - Сачка ера1818–1819
 - Кали-југа4997–4998
Холоценски календар11897
Игбоански календар897–898
Ирански календар1275–1276
Исламски календар1314–1315
Јапонски календарМејџи 30
(明治30年)
Јавански календар1826–1827
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4230
Мингуо-календар15 пред Р. Кина
民前15年
Нанакшахи429
Тајландски сончев календар2439–2440
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2023 или 1642 или 870
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
2024 или 1643 или 871

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7405 и 7406 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6647 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5657 и 5658 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2650.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1897 година се протега во 4533 и 4534, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4593 и 4594 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2440. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1314 и 1315 исламска година.

Настани

уреди
  • 11 јануари - САД и Велика Британија се согласија со арбитража да ги регулираат границите меѓу Канада - британски доминион и Алјаска, огромна територија од 1,5 милиони квадратни километри, која Американците во 1867 година ја купија од Русија за 7,2 милиони долари. Утврдените граници се непроменети до денес.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди