<< јануари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

29 јануари — 29-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 336 денови до крајот на годината (337 во престапна).

Настани:

1573  Под водство на Матија Губец, во Хрватска избувна Селанската буна против неподносливите услови за живот што ги наметнаа австриските и унгарските феудалци. Тоа беше една од најголемите селански буни во Европа во тоа време. Востанието беше крваво задушено, а Матија Губец беше погубен во Загреб, на 15.02.1573 година. Хрватскиот писател Август Шеноа по тој повод го напиша романот „Селанска буна“.
1963  Францускиот претседател Шарл де Гол стави вето на приемот на Велика Британија во Европската економска заедница.
1973  Во Адис Абеба почна заседанието на Советот за безбедност на ООН, прво заседание на овој орган на ООН на африканскиот континент.

Родени:

1843  Вилијам Макинлипретседател на САД.
1860  Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател.
1866  Ромен Ролан — француски раскажувач, романописец, драматург, музиколог и борец за мир и демократија.
1892  Ернст Љубич — германско-американски режисер.
1905  Барнет Њуман — американски сликар.
1924  Лујџи Ноно — италијански композитор.
1934  Бранко Миљковиќ — српски и југословенски поет.
1945  Том Селек — американски глумец.
1965  Доминик Хашек — чешки хокеар.
1966  Ромарио — бразилски фудбалер и политичар.
1969  Саша Обрадовиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1976  Карстен Крон — холандски велосипедист.
1980  Иван Класниќ — хрватски фудбалер.
1981  Јордан Георгиевски — македонски фудбалер.
1985  Марк Гасол — шпански кошаркар.
1997  Јусуф Јазиџи — турски фудбалер.

Починале:

1962  Фриц Крајзлер — австриско-американски композитор и виолинист.
1992  Иван Дојчинов — борец во Шпанската граѓанска војна, учесник на Првото заседание на АСНОМ, член на Главниот штаб на НОВ на Македонија и носител на „Партизанска споменица 1941“.
1992  Вили Диксон — американски блуз-музичар.
2005  Ефраим Кишон — израелски писател, сценарист и режисер.
2013  Буч Морис — американски џез-музичар.
2019  Џејмс Инграм — американски поп-пејач.