<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

25 март — 84-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (85-и во престапна година). Остануваат 281 денови до крајот на годината.

Настани:

1821  Грците на Пелопонез започнаа востание против Турција, кое заврши по 12 години со признавање на независност на Грција.
1860  На традиционалниот конкурс за поема, што се одржа во Атина, македонскиот писател Григор Прличев доби ловоров венец за поемата „Сердарот“.
1957  Белгија, Западна Германија, Италија, Луксембург, Франција и Холандија ги потпишаа Римските договори за создавање Заеднички пазар. Организацијата го доби името Европска економска заедница, потоа Европска Заедница, а денес Европска унија.
1997  Австралискиот сенат го укина законот за евтаназија — единствен закон во светот според кој беше дозволено самоубиство на пациентите кои боледуваат од неизлечливи болести со помош на медицинскиот персонал.
2000  Основан е Демократскиот сојуз.
2009  Клаус Чичер е избран за премиер на Лихтенштајн.

Родени:

1479  Василиј III Московскикнез на Московското Кнежевство.
1867  Артуро Тосканинииталијански оперски и симфониски диригент.
1873  Нестор Алексиев Мирчевски — последен од големата тајфа македонски резбари.
1881  Бела Барток — унгарски композитор.
1884  Арсениј Јовков — македонски револуционер, сценарист и публицист.
1886  Атинагора Цариградски — цариградски патријарх.
1911  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Ангелариј — поглавар на Македонската православна црква.
1921  Александра — кралица на Југославија.
1926  Ласло Пап — унгарски боксер.
1928  Џим Ловел — американски астронаут.
1929  Сесил Тејлор — американски џез-музичар.
1930  Цветко Мартиновски — македонски писател и преведувач.
1931  Пол Моушијан — американски џез-музичар.
1942  Арета Френклин — американска пејачка.
1947  Елтон Џон — англиски поп-рок музичар.
1949  Боб Езрин — канадски музички продуцент.
1962  Марша Крос — американска глумица.
1965  Сара Џесика Паркер — американска глумица.
1965  Стефка Костадинова — бугарска атлетичарка.
1976  Владимир Кличко — украински боксер.
1979  Матео Карара — италијански велосипедист.
1986  Кајл Лаури — американски кошаркар.
1988  Мартејн Кејзер — холандски велосипедист.
1991  Вилко Келдерман — холандски велосипедист.
1992  Ерик Ламела — аргентински фудбалер.
2000  Озан Кабак — турски фудбалер.

Починале:

1902  Методија Патче — македонски револуционер.
1903  Геле Трсијански— македонски револуционер.
1918  Клод Дебиси — прочуен француски композитор.
1976  Јозеф Алберс — германско-американски сликар.
1980  Ролан Барт — француски книжевен теоретичар.
1993  Борка Аврамова — македонска вајарка.
2001  Фадил Руфати — поранешен член на ОНА.
2001  Сервет Хајредини — поранешен член на ОНА.
2022  Миливоје Каракашевиќ — српски и југословенски пингпонгар.
2022  Тејлор Хокинс — американски рок-музичар, член на групата Foo Fighters.