01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

3 јуни — 154-тиот ден во годината според грегоријанскиот календар (155-ти во престапна година). Остануваат 211 дена до крајот на годината.

Настани:

1098  Прва крстоносна војна: Крстоносците го зазеле градот Антиохија.
1326  Потпишан Договорот од Новогород со кој се дефинирани новите граници помеѓу Русија и Норвешка.
2006  Црна Гора и формално објавува независност од Србија, со што завршува нивното 88-годишно живеење во заедничка држава.

Родени:

1664  Рахел Рејсх — холандска сликарка.
1726  Џејмс Хатоншкотски природонаучник, геолог, физичар и хемичар.
1881  Михаил Ларионов — руски сликар.
1897  Мемфис Мини — американска блуз музичарка.
1910  Полет Годар — американска филмска и театарска глумица.
1925  Тони Кертис — американски глумец.
1926  Ален Гинсберг — американски поет.
1932  Сандро Гамба — италијански кошаркарски тренер.
1939  Ијан Хантер — англиски рок-пејач.
1942  Куртис Мејфилд — американски соул и фанк музичар.
1950  Сузи Кватро — американска рок-музичарка и глумица.
1960  Јасенко Хоура — хрватски рок-музичар, член на групата Прљаво казалиште.
1964  Кери Кинг — американски хеви-метал музичар.
1980  Јоанис Тамуридис — грчки велосипедист.
1982  Елена Исинбаева — руска атлетичарка.
1985  Лукаш Пишчек — полски фудбалер.
1986  Рафаел Надал — шпански тенисер.
1992  Марио Геце — германски фудбалер.
1995  Карл Конан — француски ракометар.

Починале:

1626  Нектаријохридски архиепископ.
1844  Луј XIXкрал на Франција.
1875  Жорж Бизе — француски композитор.
1899  Јохан Штраус Помладиот — австриски композитор.
1924  Франц Кафка — чешки писател.
1963  Назим Хикмет — турски писател и револуционер.
1963  Папа Јован XXIIIримски папа.
1964  Франс Емил Силанпе — фински писател.
1977  Роберто Роселини — италијански режисер.
1985  Димче Зографски — градоначалник на Скопје.
1996  Питер Гленвил — англиски глумец и режисер.
2000  Христо Георгиевски — македонски поет.
2000  Мертон Милер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
2001  Ентони Квин — американски глумец.
2016  Мухамед Али — американски боксер, трикратен светски првак.
2023  Трајче Ѓоргиев — македонски глумец.