Константин Черненко

Константин Устинович Черненко бил советски политичар, роден на 11 септември (стар стил) или 24 септември (нов стил) 1911 година во селото Болшаја Тес. На функцијата Генерален секретар на ЦК на КПСС бил избран на 13 февруари 1984, а за Претседател на Президиумот на Врховниот совет на СССР на 11 април 1984. Починал на 10 март 1985 во Москва.

Константин Черненко
Податотека:KChernenko.jpg
Роден 24 септември 1911
Болшаја Тес, СССР
Починал 10 март 1985
Москва, СССР
Советски Сојуз

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Советскиот СојузАтлас
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин