ФК Норич Сити

ФК Норич Сити е англиски професионален фудбалски клуб со седиште во Норич, Норфолк. Во сезоната 2011-12, Норич Сити повторно играа во Премиер лигата по шест-годишно отсуство, откако завршија како вицешампиони во Чемпионшип лигата во сезоната 2010-11 во англискиот фудбал и освоија директна промоција.

ФК Норич Сити
Norwich City.png
Целосно имеФудбалски клуб Норич Сити
ДржаваАнглија Англија
ПрекарКанаринците
Основанјуни 17, 1902; пред 120 години (1902-06-17)
СтадионКероу Роуд
Норич, Англија
Капацитет27,906
ПретседателДела Смит
Мајкл Вин-Џонс
МенаџерГерманија Даниел Фарке
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2018–19Чемпионшип лига, 1-ви (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот бил основан во 1902.. Тие својата прва промоција ја освоија во Првата Дивизија во 1972 година, и имаат играно вкупно 21 сезона во елитниот фудбал, со најдолг континуиран период од девет сезони по ред. Норич го имаат освоено Лига купот двапати, во 1962. и 1985.. Тие беа основачки членови на Премиер Лигата во 1992-1993, и завршија на третото место во истата сезона. Тие играа во својте први три сезони во новоформираната лига, а еднаш достигнаа и до 3-тиот круг на УЕФА купот. Во сезоната 2004-05 тимот се враќа за една сезона во Премиер лигата.

Од 1935., Норич ги игра својте домашни натпревари на стадионот Кероу Роуд и имаат долгогодишни и жестоки соперништва со соседите од Источна Англија, Ипсвич Таун, со кои тие го играат Источно Англиското дерби, досега одиграно 138 пати. Песната на навивачите "On The Ball, City" се смета дека е една од најстарите фудбалски песни во светот.

Моментални играчиУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Џон Руди
2   ОД Расел Мартин
3   ОД Адам Друри
4   СР Бредли Џонсон
5   НП Стив Морисон
7   СР Ендрју Крофтс
8   НП Џејмс Вон
9   НП Грант Холт (к)
10   НП Симеон Џексон
11   СР Ендрју Срман
12   СР Ентони Пилкингтон
13   ГМ Деклан Руд
14   СР Вес Хулахан
15   СР Дејвид Фокс
Бр. Позиција Играч
16   НП Крис Мартин
17   СР Елиот Бенет
18   СР Кори Смит
19   СР Сајмон Лапин
20   ОД Леон Барнет
22   ОД Елиот Ворд
23   ОД Марк Тирни
24   СР Џони Хоусон
26   ОД Даниел Ајала
27   СР Александар Тети
28   ОД Џорџ Франкам
31   ГМ Џед Стир
33   ОД Рајан Бенет

Надворешни врскиУреди