Отвори го главното мени

Масачусетс (англиски: Massachusetts) е сојузна држава од САД. Сместена е во североисточниот дел. Главен и најголем град е Бостон.

Масачусетс
Commonwealth of Massachusetts
Знаме на Масачусетс Печат на Масачусетс
Знаме Печат
Прекар(и): Bay State
Гесло: Ense petit placidam sub libertate quietem
(латински: Покрај мечот бара мир под слобода)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA MA.svg
За сликава
Службен јазик англиски
Главен град Бостон
Најголем град Бостон
Површина  44. место
 - Вкупно 27 336 км²
 - Широчина 295 км
 - Должина 182 км
 - % вода 25,7
 - Гео. ширина 41° 14′ N до 42° 53′ N
 - Гео. должина 69° 56′ W до 73° 30′ W
Население  14. место
 - Вкупно 6 349 097
2004: 6 416 506
 - Густина 312,7/км² (3. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Грејлок[1]
1 064 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  6 февруари, 1788 (6)
Гувернер Дивал Патрик (Д)
Сенатори Тед Кенеди (Д)
Џон Кери (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки MA Mass. US-MA
Портал www.mass.gov

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. конс. 6 ноември.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош);
Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 42.3° СГШ 71.8° ЗГД