< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1780 (MDCCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1780 година од новата ера, 780. од вториот милениум, 80. од XVIII век и прва од 1780-тите.

1780 во разни календари
Грегоријански календар1780
MDCCLXXX
Ab urbe condita2533
Ерменски календар1229
ԹՎ ՌՄԻԹ
Асирски календар6530
Балиски календар1701–1702
Бенгалски календар1187
Берберски календар2730
Будистички календар2324
Бурмански календар1142
Византиски календар7288–7289
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4476 или 4416
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4477 или 4417
Коптски календар1496–1497
Етиопски календар1772–1773
Еврејски календар5540–5541
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1836–1837
 - Сачка ера1701–1702
 - Кали-југа4880–4881
Холоценски календар11780
Игбоански календар780–781
Ирански календар1158–1159
Исламски календар1193–1195
Јапонски календарАнеј 9
(安永9年)
Јавански календар1705–1706
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4113
Мингуо-календар132 пред Р. Кина
民前132年
Нанакшахи312
Тајландски сончев календар2322–2323
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1906 или 1525 или 753
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1907 или 1526 или 754

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7288 и 7289 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6530 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5540 и 5541 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2533.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1780 година се протега во 4416 и 4417, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4476 и 4477 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2323. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1193 и 1195 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди