< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1781 (MDCCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1781 година од новата ера, 781. од вториот милениум, 81. од XVIII век и втора од 1780-тите.

1781 во разни календари
Грегоријански календар1781
MDCCLXXXI
Ab urbe condita2534
Ерменски календар1230
ԹՎ ՌՄԼ
Асирски календар6531
Балиски календар1702–1703
Бенгалски календар1188
Берберски календар2731
Будистички календар2325
Бурмански календар1143
Византиски календар7289–7290
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4477 или 4417
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4478 или 4418
Коптски календар1497–1498
Етиопски календар1773–1774
Еврејски календар5541–5542
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1837–1838
 - Сачка ера1702–1703
 - Кали-југа4881–4882
Холоценски календар11781
Игбоански календар781–782
Ирански календар1159–1160
Исламски календар1195–1196
Јапонски календарАнеј 10 / Тенмеј 1
(天明元年)
Јавански календар1706–1707
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4114
Мингуо-календар131 пред Р. Кина
民前131年
Нанакшахи313
Тајландски сончев календар2323–2324
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1907 или 1526 или 754
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1908 или 1527 или 755

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7289 и 7290 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6531 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5541 и 5542 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2534.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1781 година се протега во 4417 и 4418, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4477 и 4478 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2324. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1195 и 1196 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди