< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1734 (MDCCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1734 година од новата ера, 734. од вториот милениум, 34. од XVIII век и петта од 1730-тите.

1734 во разни календари
Грегоријански календар1734
MDCCXXXIV
Ab urbe condita2487
Ерменски календар1183
ԹՎ ՌՃՁԳ
Асирски календар6484
Балиски календар1655–1656
Бенгалски календар1141
Берберски календар2684
Будистички календар2278
Бурмански календар1096
Византиски календар7242–7243
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4430 или 4370
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4431 или 4371
Коптски календар1450–1451
Етиопски календар1726–1727
Еврејски календар5494–5495
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1790–1791
 - Сачка ера1655–1656
 - Кали-југа4834–4835
Холоценски календар11734
Игбоански календар734–735
Ирански календар1112–1113
Исламски календар1146–1147
Јапонски календарКјохо 19
(享保19年)
Јавански календар1658–1659
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4067
Мингуо-календар178 пред Р. Кина
民前178年
Нанакшахи266
Тајландски сончев календар2276–2277
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1860 или 1479 или 707
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1861 или 1480 или 708

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7242 и 7243 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6484 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5494 и 5495 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2487.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1734 година се протега во 4370 и 4371, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4430 и 4431 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2277. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1146 и 1147 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди