< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1730 (MDCCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1730 година од новата ера, 730. од вториот милениум, 30. од XVIII век и прва од 1730-тите.

1730 во разни календари
Грегоријански календар1730
MDCCXXX
Ab urbe condita2483
Ерменски календар1179
ԹՎ ՌՃՀԹ
Асирски календар6480
Балиски календар1651–1652
Бенгалски календар1137
Берберски календар2680
Будистички календар2274
Бурмански календар1092
Византиски календар7238–7239
Кинески календар己酉(зем. петел)
4426 или 4366
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4427 или 4367
Коптски календар1446–1447
Етиопски календар1722–1723
Еврејски календар5490–5491
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1786–1787
 - Сачка ера1651–1652
 - Кали-југа4830–4831
Холоценски календар11730
Игбоански календар730–731
Ирански календар1108–1109
Исламски календар1142–1143
Јапонски календарКјохо 15
(享保15年)
Јавански календар1654–1655
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4063
Мингуо-календар182 пред Р. Кина
民前182年
Нанакшахи262
Тајландски сончев календар2272–2273
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1856 или 1475 или 703
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1857 или 1476 или 704

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7238 и 7239 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6480 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5490 и 5491 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2483.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1730 година се протега во 4366 и 4367, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4426 и 4427 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2273. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1142 и 1143 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди