< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1731 (MDCCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1731 година од новата ера, 731. од вториот милениум, 31. од XVIII век и втора од 1730-тите.

1731 во разни календари
Грегоријански календар1731
MDCCXXXI
Ab urbe condita2484
Ерменски календар1180
ԹՎ ՌՃՁ
Асирски календар6481
Балиски календар1652–1653
Бенгалски календар1138
Берберски календар2681
Будистички календар2275
Бурмански календар1093
Византиски календар7239–7240
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4427 или 4367
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4428 или 4368
Коптски календар1447–1448
Етиопски календар1723–1724
Еврејски календар5491–5492
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1787–1788
 - Сачка ера1652–1653
 - Кали-југа4831–4832
Холоценски календар11731
Игбоански календар731–732
Ирански календар1109–1110
Исламски календар1143–1144
Јапонски календарКјохо 16
(享保16年)
Јавански календар1655–1656
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4064
Мингуо-календар181 пред Р. Кина
民前181年
Нанакшахи263
Тајландски сончев календар2273–2274
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1857 или 1476 или 704
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1858 или 1477 или 705

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7239 и 7240 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6481 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5491 и 5492 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2484.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1731 година се протега во 4367 и 4368, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4427 и 4428 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2274. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1143 и 1144 исламска година.

Настани

уреди

== Родени

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди