Пиј VI (лат. Pius PP. VI; 25 декември[1] 1717 - 29 август 1799) — римски папа од 15 февруари 1775 до 29 август 1799[2].

Pius VI
Родено име гроф Џовани Анџело Браски
Папа од 15 февруари 1775
Папа до 29 август 1799
Претходник Папа Климент XIV
Наследник Папа Пиј VII
Роден 27 декември 1717
Чезена, Италија
Починал 29 август 1799
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Наводи уреди

  1. Many sources indicate that he was born on 27 December 1717 but this is actually the date of his baptism, cf. Pastor, XXXIX, p. 22
  2. Сите папи досега: целосен список на The Guardian