< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1747 (MDCCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1747 година од новата ера, 747. од вториот милениум, 47. од XVIII век и осма од 1740-тите.

1747 во разни календари
Грегоријански календар1747
MDCCXLVII
Ab urbe condita2500
Ерменски календар1196
ԹՎ ՌՃՂԶ
Асирски календар6497
Балиски календар1668–1669
Бенгалски календар1154
Берберски календар2697
Будистички календар2291
Бурмански календар1109
Византиски календар7255–7256
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4443 или 4383
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4444 или 4384
Коптски календар1463–1464
Етиопски календар1739–1740
Еврејски календар5507–5508
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1803–1804
 - Сачка ера1668–1669
 - Кали-југа4847–4848
Холоценски календар11747
Игбоански календар747–748
Ирански календар1125–1126
Исламски календар1159–1160
Јапонски календарЕнкјо 4
(延享4年)
Јавански календар1671–1672
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4080
Мингуо-календар165 пред Р. Кина
民前165年
Нанакшахи279
Тајландски сончев календар2289–2290
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1873 или 1492 или 720
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1874 или 1493 или 721

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7255 и 7256 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6497 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5507 и 5508 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2500.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1747 година се протега во 4383 и 4384, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4443 и 4444 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2290. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1159 и 1160 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди