Малта (остров)

Малта (малтешки: Malta) е најголемиот од трите острови на малтешкиот архипелаг. Сместен е во средината на Средоземното Море, на југ од Италија и северно од Либија. Зафаќа површина од 246 км2. Главен град е Валета, а најголем е Корми. Најголемото населена целина е Биркиркара. На островот има голем број на мали гратчиња, што заедно сочинуваат поголемо урбано подрачје со 368.250 жители (највеќето жители на земјата).[1] Пејзажот е ридски, со каскадни полиња.

Малта
General map of Malta-only Malta mk.svg
Карта на островот Малта
Географија
Местојужно од Сицилија, Средоземно Море
Архипелагмалтешки архипелаг
Површина246 км2
Брегова линија197 км
Највисоко издигнување253 м
Највисока котаТа Дмејрек
Управување
Најголема населбаБиркиркара
Демографија
Население388.232 (2007)
Густина на население1.578,18 /km2 (408.747 /sq mi)
Етнички групиМалтешани

НаводиУреди

ПоврзаноУреди


Координати: 35°53′N 14°27′E / 35.883° СГШ; 14.450° ИГД / 35.883; 14.450