< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1761 (MDCCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1761 година од новата ера, 761. од вториот милениум, 61. од XVIII век и втора од 1760-тите.

1761 во разни календари
Грегоријански календар1761
MDCCLXI
Ab urbe condita2514
Ерменски календар1210
ԹՎ ՌՄԺ
Асирски календар6511
Балиски календар1682–1683
Бенгалски календар1168
Берберски календар2711
Будистички календар2305
Бурмански календар1123
Византиски календар7269–7270
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4457 или 4397
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4458 или 4398
Коптски календар1477–1478
Етиопски календар1753–1754
Еврејски календар5521–5522
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1817–1818
 - Сачка ера1682–1683
 - Кали-југа4861–4862
Холоценски календар11761
Игбоански календар761–762
Ирански календар1139–1140
Исламски календар1174–1175
Јапонски календарХореки 11
(宝暦11年)
Јавански календар1686–1687
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4094
Мингуо-календар151 пред Р. Кина
民前151年
Нанакшахи293
Тајландски сончев календар2303–2304
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1887 или 1506 или 734
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1888 или 1507 или 735

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7269 и 7270 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6511 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5521 и 5522 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2514.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1761 година се протега во 4397 и 4398, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4457 и 4458 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2304. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1174 и 1175 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди