< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1764 (MDCCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1764 година од новата ера, 764. од вториот милениум, 64. од XVIII век и петта од 1760-тите.

1764 во разни календари
Грегоријански календар1764
MDCCLXIV
Ab urbe condita2517
Ерменски календар1213
ԹՎ ՌՄԺԳ
Асирски календар6514
Балиски календар1685–1686
Бенгалски календар1171
Берберски календар2714
Будистички календар2308
Бурмански календар1126
Византиски календар7272–7273
Кинески календар癸未(вод. коза)
4460 или 4400
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4461 или 4401
Коптски календар1480–1481
Етиопски календар1756–1757
Еврејски календар5524–5525
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1820–1821
 - Сачка ера1685–1686
 - Кали-југа4864–4865
Холоценски календар11764
Игбоански календар764–765
Ирански календар1142–1143
Исламски календар1177–1178
Јапонски календарХореки 14 / Мејва 1
(明和元年)
Јавански календар1689–1690
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4097
Мингуо-календар148 пред Р. Кина
民前148年
Нанакшахи296
Тајландски сончев календар2306–2307
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1890 или 1509 или 737
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1891 или 1510 или 738

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7272 и 7273 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6514 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5524 и 5525 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2517.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1764 година се протега во 4400 и 4401, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4460 и 4461 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2307. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1177 и 1178 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди