Колката

град во Индија
(Пренасочено од Калкута)

Колката (бенгалски: কলকাতা) или познат по старото име Калкута е главниот град на индиската држава Западен Бенгал. Таа се наоѓа во Источна Индија, на источниот брег на реката Хухли. Градот брои речиси 6 милиони жители, а со областа околу градот и преку 14 милиони, правејќи го третата најголема градска агломерација и четвртиот најголем град во Индија.

Колката
কলকাতা
Калкута
Мегаград
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/India" does not existЛокација на Колката во Индија
Координати: 22°34′22″N 88°21′50″E / 22.57278° СГШ; 88.36389° ИГД / 22.57278; 88.36389
Држава Индија
Сојузна државаЗападен Бенгал
Површина[1]
 • Мегаград1 E+8_m²
 • Метро1.886,67 км2 (728,45 ми2)
Надм. вис.&100000000000000090000009 м
Население (2011)[1][2]
 • Мегаград4,496,694
 • Густина0,024/км2 (0/ми2)
 • Метро[3][4]14.112.536
14,617,882 (Extended UA)
Час. појасIST (UTC+05:30)
ZIP код(ови)700 001 до 700 162
Повик. бр.+91-33
Рег. таб.WB 01 до WB 10, WB 19 до WB 22
UN/LOCODEIN CCU
Службени јазицибенгалски и англиски
Мреж. местоkmcgov.in

Градот служел како главен град на Индија за време на Британскиот Раж сѐ до 1911. Поранешен центар на модерното образование, наука, култура и политика во Индија, Колката била со економска стагнација во годините по индиската независност во 1947. Но, до 2000 година, економијата повторно се враќа во нормала. Како и другите големи градови, Колката продолжува да се бори со проблемите на урбанизацијата како што се сиромаштија, загадување и преголем сообраќај.

Калкута е позната по својата револуционерна историја, движејќи се од Индиската борба за независност до левичарските и трговско-унијатските движења.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „District Census Handbook - Kolkata“ (PDF). Census of India. The Registrar General & Census Commissioner. стр. 43. Посетено на 13 May 2016.
  2. „Kolkata Municipal Corporation Demographics“. Census of India. Посетено на 3 June 2016.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име kolkatauapop2011.
  4. „INDIA STATS : Million plus cities in India as per Census 2011“. Press Information Bureau, Mumbai. National Informatics Centre. Посетено на 20 August 2015.