< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1701 (MDCCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1701 година од новата ера, 701. од вториот милениум, 1. од XVIII век и втора од 1700-тите.

1701 во разни календари
Грегоријански календар1701
MDCCI
Ab urbe condita2454
Ерменски календар1150
ԹՎ ՌՃԾ
Асирски календар6451
Балиски календар1622–1623
Бенгалски календар1108
Берберски календар2651
Будистички календар2245
Бурмански календар1063
Византиски календар7209–7210
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4397 или 4337
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4398 или 4338
Коптски календар1417–1418
Етиопски календар1693–1694
Еврејски календар5461–5462
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1757–1758
 - Сачка ера1622–1623
 - Кали-југа4801–4802
Холоценски календар11701
Игбоански календар701–702
Ирански календар1079–1080
Исламски календар1112–1113
Јапонски календарГенроку 14
(元禄14年)
Јавански календар1624–1625
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4034
Мингуо-календар211 пред Р. Кина
民前211年
Нанакшахи233
Тајландски сончев календар2243–2244
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1827 или 1446 или 674
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1828 или 1447 или 675

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7209 и 7210 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6451 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5461 и 5462 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2454.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1701 година се протега во 4337 и 4338, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4397 и 4398 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2244. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1112 и 1113 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди