< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1770 (MDCCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1770 година од новата ера, 770. од вториот милениум, 70. од XVIII век и прва од 1770-тите.

1770 во разни календари
Грегоријански календар1770
MDCCLXX
Ab urbe condita2523
Ерменски календар1219
ԹՎ ՌՄԺԹ
Асирски календар6520
Балиски календар1691–1692
Бенгалски календар1177
Берберски календар2720
Будистички календар2314
Бурмански календар1132
Византиски календар7278–7279
Кинески календар己丑(зем. вол)
4466 или 4406
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4467 или 4407
Коптски календар1486–1487
Етиопски календар1762–1763
Еврејски календар5530–5531
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1826–1827
 - Сачка ера1691–1692
 - Кали-југа4870–4871
Холоценски календар11770
Игбоански календар770–771
Ирански календар1148–1149
Исламски календар1183–1184
Јапонски календарМејва 7
(明和7年)
Јавански календар1695–1696
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4103
Мингуо-календар142 пред Р. Кина
民前142年
Нанакшахи302
Тајландски сончев календар2312–2313
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1896 или 1515 или 743
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1897 или 1516 или 744

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7278 и 7279 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6520 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5530 и 5531 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2523.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1770 година се протега во 4406 и 4407, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4466 и 4467 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2313. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1183 и 1184 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди