< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1735 (MDCCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1735 година од новата ера, 735. од вториот милениум, 35. од XVIII век и шеста од 1730-тите.

1735 во разни календари
Грегоријански календар1735
MDCCXXXV
Ab urbe condita2488
Ерменски календар1184
ԹՎ ՌՃՁԴ
Асирски календар6485
Балиски календар1656–1657
Бенгалски календар1142
Берберски календар2685
Будистички календар2279
Бурмански календар1097
Византиски календар7243–7244
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4431 или 4371
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4432 или 4372
Коптски календар1451–1452
Етиопски календар1727–1728
Еврејски календар5495–5496
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1791–1792
 - Сачка ера1656–1657
 - Кали-југа4835–4836
Холоценски календар11735
Игбоански календар735–736
Ирански календар1113–1114
Исламски календар1147–1148
Јапонски календарКјохо 20
(享保20年)
Јавански календар1659–1660
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4068
Мингуо-календар177 пред Р. Кина
民前177年
Нанакшахи267
Тајландски сончев календар2277–2278
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1861 или 1480 или 708
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1862 или 1481 или 709

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7243 и 7244 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6485 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5495 и 5496 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2488.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1735 година се протега во 4371 и 4372, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4431 и 4432 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2278. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1147 и 1148 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди