< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1758 (MDCCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1758 година од новата ера, 758. од вториот милениум, 58. од XVIII век и деветта од 1750-тите.

1758 во разни календари
Грегоријански календар1758
MDCCLVIII
Ab urbe condita2511
Ерменски календар1207
ԹՎ ՌՄԷ
Асирски календар6508
Балиски календар1679–1680
Бенгалски календар1165
Берберски календар2708
Будистички календар2302
Бурмански календар1120
Византиски календар7266–7267
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4454 или 4394
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4455 или 4395
Коптски календар1474–1475
Етиопски календар1750–1751
Еврејски календар5518–5519
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1814–1815
 - Сачка ера1679–1680
 - Кали-југа4858–4859
Холоценски календар11758
Игбоански календар758–759
Ирански календар1136–1137
Исламски календар1171–1172
Јапонски календарХореки 8
(宝暦8年)
Јавански календар1683–1684
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4091
Мингуо-календар154 пред Р. Кина
民前154年
Нанакшахи290
Тајландски сончев календар2300–2301
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1884 или 1503 или 731
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1885 или 1504 или 732

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7266 и 7267 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6508 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5518 и 5519 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2511.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1758 година се протега во 4394 и 4395, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4454 и 4455 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2301. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1171 и 1172 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди